Märtsis Tartus peetud planeerimiskonverentsil tutvustasid FinEst Targa Linna Tippkeskuse teadlased ja Narva esindajad üheskoos pilootprojekti «Linnaplaneerimise heaolu skoor» tulemusi. Projekti käigus tehti esmakordselt katse mõõta füsioloogiliselt elanike heaolutunnet linnaruumis. Väljatöötatud metoodika abil loodetakse viia elanikkonna kaasamine ruumiotsuste tegemisel uuele tasemele.
Narva alustas uue üldplaneeringu koostamist 2020. aasta lõpul. Selle keskmes on väljakutse, kuidas kohandada linnaruumi elanikkonna kiire vähenemise ja eelarve võimekuse kahanemise tingimustes. Kui oma hiilgeaegadel oli Narva koduks rohkem kui 80 000 elanikule, siis praegu elab piirilinnas 54 000 inimest. Prognooside kohaselt on Narvas umbes kümne aasta pärast poole vähem inimesi, kui selle tänane hoonestus mahutada suudaks.
Linnaelanike soovid ruumiotsuste keskmesse
Narva Arhitektuuri- ja Linnaplaneerimise ameti juht Kaie Enno tõi planeerimiskonverentsil esile, et sarnaselt paljude teiste Eesti omavalitsustega, seisab Narva silmitsi küsimusega, mida teha n-ö suureks jäänud linnaruumiga nii, et see oleks allesjäänud elanikele jätkuvalt mugav ja elamisväärne.
«Võtsime algusest peale selge hoiaku, et teeme arenguotsuseid võimalikult palju linnaelanike soovidest ja ootustest lähtuvalt,» selgitas Enno. Nii möödus 2021. aasta valdavalt erinevaid elanikkonna uuringuid koostades ja läbi töötades. Seejuures seisti silmitsi paljudele ruumiloome ekspertidele tuttava proovikiviga, kuidas ikkagi hinnata ruumi kvaliteeti ja kuidas kvaliteetset ruumi kujundada.
«Meid huvitas, miks elanikud tajuvad pealtnäha sarnaseid keskkondasid erinevalt. Seni linnaplaneerimises kaasamiseks kõige enam kasutatud tööriist – elanikkonna taju-uuring mida koostatakse valdavalt küsitluse vormis – sellele küsimusele tegelikult vastata ei aita,» rääkis Narva peaarhitekt Peeter Tambu, ja lisas, et taoliste uuringute tulemusi mõjutavad tugevalt eelarvamused. «Teemasse süvenemata öeldakse näiteks, et Lasnamäel on halb ja Kalamajas hea elukeskkond, sest nii on Tallinnas praegu kombeks justkui arvata,» näitlikustas Tambu.