Google´i üleujutuste ennustamise mudel katab nüüd ka Eestit

teadus.postimees.ee
Copy
Foto: Google

Google laiendas oma üleujutuste ennustamise platvormi täiendavalt kuuekümnesse riiki ning nüüdsest on jõgede üleujutuste info kättesaadav ka kogu Eesti kohta. 

Üleujutusi saab prognoosida kaheksakümnes riigis Euroopas, Aafrikas, Aasias ja Vaikse ookeani piirkonnas ning Lõuna- ja Kesk-Ameerikas.

Kliima soojenemise tagajärjel on suurenenud loodusõnnetuste hulk ja esinemistihedus ning rohkem on tugevaid vihmasadusid, mis omakorda põhjustavad jõgede äravoolu muutumise. Üleujutused mõjutavad igal igal aastal üle 250 miljoni inimese elu üle maailma ja tekitavad ligi 10 miljardi dollari suurust majanduslikku kahju. Eestigi ei ole üleujutuste eest kaitstud: Keskkonnaagentuuri andmeil oli selle aasta kevadel Lõuna-Eestis suurvesi viimase kümne aasta kõrgeim.

Google’i loodud Flood Hub on tehisintellektil põhinev platvorm, mis prognoosib jõgedega seotud üleujutusi ning näitab nende asukohta ja toimumise aega maailma eri piirkondades. Platvormi teave puudutab maailmas kokku kuni 460 miljonit inimest.

Kui eelmisel aastal sai platvormi kaudu edastada üleujutuste piirkonnas asuvatele inimesetele olulist infot ette 48 tundi, siis nüüdsest on võimalik saada teavet ette kuni seitse päeva. Sel moel laseb platvorm tehisintellekti abil parandada riskipiirkondade elanike turvalisust ja aidata kohanemisel.

Flood Hubi kaardil on näha ka Eestis kaetud piirkonnad.
Flood Hubi kaardil on näha ka Eestis kaetud piirkonnad. Foto: Ekraanipilt / Google

Flood Hubi kaudu on Google Mapsis ära märgistatud erinevad kohad jõgedel üle maailma aadressil sites.research.google/floods/l/0/0/3. Platvormil on nüüd kaetud ka kõige kõrgema üleujutusohu tasemega piirkonnad, nagu Holland, Vietnam, Myanmar, Laos ja Kambodža.

Samuti annab see lahendus infot riikide kohta, kus esineb äärmuslikke ilmastikunähtusi – Euroopas näiteks Belgias, Hispaanias ja Saksamaal või Kesk-Ameerika kuivas koridoris Nicaraguas, Hondurases ja Guatemalas.

Hetkel käib arendustöö selle nimel, et laiendada üleujutuste ennustamise hoiatusi Google’i otsingumootoris ja Google Mapsis, mille eesmärk on muuta info teenuste kasutajatele kättesaadavaks siis, kui neil seda kõige enam vaja läheb.

Tehisintellekt aitab üleujutusteks valmistuda

Google alustas 2018. aastal üleujutuste ennustamist Indias ja laiendas seda Bangladeshi, et aidata võidelda iga-aastaste üleujutuste katastroofiliste tagajärgedega.

Tänu ettevõtte ülemaailmsetele tehisintellekti ja masinõppe ennustusmudelitele laiendas Google 2022. aastal tehnoloogiat veel 18 riiki, mis on võimaldanud globaalset haaret suurendada.

Nii näitab Google Flood Hub Soomaa üleujutusalasid.
Nii näitab Google Flood Hub Soomaa üleujutusalasid. Foto: Google

Tehisintellekt saab infot mitmetest avalikult kättesaadavatest andmeallikatest ja töötleb ilmaennustusi ja satelliidipilte. Tehnoloogias on ühenduses kaks mudelit: hüdroloogiline ja üleujutusmudel. Esimene prognoosib jõgedes voolava vee hulka ja teine ennustab, millised piirkonnad on mõjutatud ja kui sügav saab vesi olema.

Flood Hub on osa Google’i kriisidele reageerimisele suunatud tegevusest, et anda inimestele juurdepääs usaldusväärsele teabele ja ressurssidele kriitilistel hetkedel nagu näiteks metsatulekahjude ja maavärinate korral.

Üle kümne aasta on selleks tehtud koostööd eesliini- ja hädaabitöötajatega, et arendada sellist tehnoloogiat ja programme, mis aitavad tagada inimeste turvalisust.

Selleks, et toetada üleujutuste suhtes haavatavaid elanikkondasid, kellel puudub ligipääs hoiatustele, teeb Google.org koostööd selliste organisatsioonidega nagu India Punane Rist ja Yale'i ülikooli kaasava majanduse rühm. Koostöö eesmärk on luua väljaspool võrguühendust toimivad hoiatusvõrgustikud, kus koolitatud, motiveeritud ja usaldusväärsed vabatahtlikud võimendavad Flood Hub'i hoiatusi. Yale'i ülikooli viimased tulemused näitasid, et kohalike vabatahtlikega elanike rühmad said hoiatuse 50% suurema tõenäosusega enne, kui üle ujutav vesi nendeni jõudis. See võib olla elu ja surma suhtes otsustav.

Tagasi üles