Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse (TFTAK) teadlased valiti maineka XPRIZE Feed the Next Billioni võistlusel hernevalgust arendatud lõhefileega kuue parima sekka.
Eesti teadlased jõudsid hernest lõhefileega rahvusvahelise võistluse finaali
Finaalkonkurss 15 miljoni dollari suuruse auhinnafondi nimel toimub järgmisel aastal.
XPRIZE võistluse eesmärk on leida säästlikumaid ja mitmekülgsemaid alternatiivseid lihatooteid, et rahuldada maailma kasvava elanikkonna nõudlust liha järele. Finaali pääsenud teadlased arendavad taimseid alternatiive, mis suudaksid konkureerida turul olevate toodetega. Eesti teadlaste uurimisgrupp arendab autentse lõhearoomiga lõhefileed kohalikust hernest.
Eesti uurimisgruppi juhib TFTAKi lihaalternatiivide ja taimsete valkude suuna juht Sirli Rosenvald, kelle sõnul on XPRIZE võistluse viimasesse vooru jõudmine tunnustus meie teadlastele pikaajalise pühendunud töö eest. «Viimased aastad oleme aktiivselt arendanud tehnoloogiaid, kuidas luua taimsest valgust tekstuure, mis imiteeriksid erinevaid loomseid toite. Oleme taimsete hakktoodetega mitu ettevõtet juba turule aidanud. Täna suuname põhitähelepanu fileetoodete arendusele, mis on omajagu keerukam väljakutse. Nüüd oleme astunud sammu edasi ja loonud lõhefileesarnase tekstuuriga toote hernevalgust,» ütles Rosenvald, kelle meeskonda kuulub kuus Eesti noort toiduteadlast keskmise vanusega 30 eluaastat.
TFTAKi tegevjuhi Martin Lalli sõnul näitab sellise tasemega võistlusel nii kaugele jõudmine TFTAKi panust jätkusuutlikumate toidusüsteemide ja kestlikumate toidutehnoloogiate loomisele pühendumisel. «Finaalipääs on meie jaoks märgiline. Võistelda maailma parimate toiduinnovaatoritega ja nende seas tulla kuue valitu sekka näitab, kui hea on nii meie teadlaste kui ka labori tehnoloogiapargi võimekus,» rääkis Martin Lall. «Võime öelda, et TFTAK on maailmatasemel toiduinnovatsiooni tippkeskus.»
TFTAK loodab tuua võistluse tulemusena loodud lõhefilee alternatiivi ka reaalse tootena turule kas kohaliku või välisettevõtte kaubamärgi alt. Sirli Rosenvaldi sõnul on uurimisgrupil veidi üle aasta aega toodet edasi arendada. «Nüüd asume oma teadmisi rakendama ja lõhefileed looma. Töötame pingsalt selle nimel, et aasta pärast finaalis meie arendatud taimset lõhefileed esitledes oleks taas põhjust oma teadustööga rahul olla ja häid uudiseid jagada,» lisas ta.
Kandideerimisavaldus XPRIZE konkursile esitati 2020. aasta detsembris. XPRIZE võistluste finaali pääsemiseks saatis Eesti uurimisgrupp tootenäidised oma lõhefilee alternatiivist võistluse sõltumatule hindamiskomiteele. Lõhefileele tehti põhjalikud analüüsid ja anti hinnang nii toiteväärtuse kui ka tekstuuriomaduste osas, samuti hinnati toodete keskkonnamõju ja majanduslikku potentsiaali.
Meeskondadel tuli poolfinaalis oma toodet hindajatele serveerida, et komisjon saaks anda hinnangu sarnasusele autentse lõhega. Poolfinaalil Abu Dhabis esindasid Eesti meeskonda Sirli Rosenvald ja TFTAKi toiduteadlane Mark Rohtaru. Mai teises pooles toimub finaali pääsenute pidulik tunnustus Singapuris. XPRIZE Feed the Next Billioni finaalvõistlus toimub 2024. aastal, mil selguvad võitjad.
XPRIZE on mittetulundusühing ja rahvusvaheline tulevikumõjuga liikumine, kes otsib tehnoloogia arengu abil inimkonnale läbimurdeid. XPRIZE eesmärk on mastaapsete võistluste kaudu innustada ja toetada globaalsete probleemide lahendajaid, et positiivselt mõjutada inimkonna suurimate väljakutsete lahendamist.
Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus (TFTAK) on Eesti biotehnoloogia ja toiduteaduse tippkeskus, kus töötab üle 100 teadlase. TFTAKi töö on jaotatud kuue tugeva teadussuuna vahel ning koostööd tehakse paljude Eesti, aga ka välisettevõtete ja teadusorganisatsioonidega. TFTAKi teaduslabor on asutatud 2004. aastal ja asub Tallinnas Tehnopoli ärilinnakus.