Lisaks asjaolu, et päikeseenergia varud on tuuleenergia omadest suuremad – atmosfääritsirkulatsioon on kui suur soojusmasin, milles vaid väike osa päikeseenergiast muundub tuuleks.
Kõrvuti energeetikaga tuleb Jaan Kalda sõnul muidugi mõelda ka sellele, milliseid materjale me tulevikus toodame, kui palju neist üks või teine saastab, milliseid tehnoloogiaid seejuures kasutame jmt.
Aga miks mitte tuumaenergeetika?
Jaan Kalda ütleb, et ühest küljest on tuumaenergeetika tõepoolest roheline – süsinikdioksiidi see ei tooda ning kui kõik on hästi korraldatud, ei reosta see otseselt ka loodust. Ohud seonduvad pigem inimliku faktoriga, mitte tehnoloogiaga.
«Elu on näidanud, et inimesed suudavad käituda märksa pöörasemalt, kui ükski mudel ette näeb ja oskavad midagi ära rikkuda ka siis, kui kõik on iseenesest väga turvaline,» selgitab ta oma mõttekäiku tuumaenergia kohta, «omaette küsimus kerkib, kui kauaks meil neid tuumareaktoreid vaja on. Jälgides päikeseenergeetika arengut, siis üsna varsti annab päikeseenergia nii palju elektrit, et meil polegi muud vaja. Esialgu muidugi aitaks tuumaenergia talvise aja süsinikuneutraalselt üle elada. Aga kui energiasalvestuse tehnoloogiate arendamisse piisavalt investeerida, siis kümmekonna aasta pärast on meil lahendused olemas.»
Vesinikutorud lõuna poolt
On mitmeid lootustandvaid energia salvestamise tehnoloogiaid, üheks neist vesiniku baasil energia salvestamine. Jaan Kalda usub, et kuigi vesiniku säilitamine kätkeb endas praegu veel mitut murekohta, on vesinikutehnoloogiad kindlasti üks potentsiaalne energia salvestamise probleemi lahendus tulevikus.