Tehisintellektiga on tehtud kohtupraktikas eksperimente
Üks Kanada professor tegi Jaapanis katse, kus pani omavahel võistlema algoritmid ja rühma inimesi ning vaatas, kumb on edukam advokatuuri astumisel.
«Sellest võiks teha järeldusi, et masin võib olla parem kui inimene, kuid tegelikult kindlasti mitte. Igasuguse õigusliku otsuse tegemine nõuab mitte ainult faktiteadmist, vaid ka sotsiaalseid oskusi, kultuuritunnetust ehk kõiki neid asju, mis seisavad õigusnormi ümber ja annavad õigusnormidele mõtte,» selgitab Kerikmäe.
Üks üsna vana eksperiment pärineb aastast 2004, kus tehisintellektile ja rühmale inimestele anti lugeda 628 USA ülemkohtu kohtuasja ilma otsuseta ning nad pidid loetu põhjal tegema otsuse.
Jällegi oli tehisintellekt inimmõistusest parem.
Ühel Prantsuse teadlasel tekkis aga lausa mõte, et tehisintellekti võiks kasutada kohtunike tehtud otsuste kontrollimisel. Selle kohta ütleb Kerikmäe, et taoline asi päriselus ei saa lihtalt võimalik olla, sest kohtunikkond peab olema sõltumatu ja kohtuotsuseid saab kontrollida vaid järgmine kohtuaste.
Millises õigusemõistmise osas annaks tehisintellekti kasutada?
«Tehisintellekti osa peab olema õigusvaldkonnas abistav, seda on rõhutanud Euroopa institutsioonid ja USA õigusringkonnad. Kliendi vaatest võiks näiteks riigi kontrollitud tehisintellekt aidata tal koostada ametlikke pöördumisi, luua tekste ja saata need õigele instantsile,» toob Kerikmäe näite, «juristile võiks ta selgitada, milliseid norme kasutada, võiks aidata aru saada, millises järjekorras norme kasutada, leida sarnaseid kaasusi, analüüsida argumente, kasutatavaid printsiipe, teksti. Sisuliselt ei tohiks tehisintellekt öelda ühelegi inimesele, mida teha, vaid ta võib teha ettepaneku, näidata alternatiive. Kindlasti ei saa midagi aga toimuda enne, kui Euroopas on vastu võetud tehisintellekti regulatsioonid.»