Skip to footer
Saada vihje

Skelett või kivi? Marsikulgur leidis planeedilt veel ühe kummalise objekti

Astrobioloog oli üllatunud: esmapilgul tundub, et Marsi maastikult turritab välja kellegi skelett. Pildil on see näha varjudega pulkade reana keskel veidi paremal.
  • Astrobioloog peab seda veidraimaks leiuks Marsil.
  • Skeptikud arvavad, et samasugune kivimi erosioon võib toimuda ka Maal.
  • Varem on Marsilt leitud inimese jäetud prügi ja püstiseid «kivistisi».

Kosmoseagentuuri NASA marsikulgur Curiosity pildistas oma mastikaameraga kuu alguses üles veidra ribidega skeletti meenutava moodustise, mis köitis  astrobioloogi tähelepanu. Varem on Marsi pinnalt leitud seletamatuid kivist sambaid ja hea fantaasia korral nähtud nii sissepääse tunnelitesse kui tehislikke torne, kuid seni on kõigile neile nähtustele leitud mõni lihtne seletus.

Marsikulgur Curiosity leidis oma mastikaameraga kummalise objekti 1. aprillil. Sellel on näha korrapäraselt väljaulatuvaid ogasid, mis, nagu sotsiaalmeedias kirjeldatakse, näeb peaaegu üsna usutavalt välja nagu mõne iidse sauruse või kala fossiilne skelett, millest suurem osa on liiva alla mattunud.

Huvitav leid oli seni jäänud märkamata, kuid 11. aprillil postitas selle Twitterisse astrobioloog Nathalie A. Cabrol, kes pidas pilti «huvitavaimaks Marsi leiuks viimase 20 aasta jooksul». Kulgur Curiosity on nimelt Gale´i kraatris ringi sõitnud juba alates 2012. aastast.

Samas on postituse autor ise ja ka teised kommenteerijad hiljem märkinud, et sarnaseid kivistisi leidub ka planeedil Maa. Nimelt võivad sellised «pulgad» tekkida madalas kaldaäärses vees lainetusega uhutud kivimi hilisemal erosioonil. Tihedam kokkusurutud materjal püsib paremini koos ja lainetuse vahepealsed hõredamad osad uhutaksegi kiiremini minema.

Aga nagu Nathalie A. Cabrol ise samuti tunnistab, võib esmapilgul tekkida üsna usutav mulje skeletist, mis on osaliselt marsitolmu alt tuultega välja uhutud. Seda ei saa ka täielikult välistada, sest Marsi ja teiste planeetide kohta pole meil palju teada.

See võib olla laineliseks uhutud veekogu põhja tükk, millest on hõredam osa erosiooniga minema uhutud, arvavad teadlased. Seega bioloogilise nähtuse asemel võib tegemist olla hoopis geoloogilisega.

Laineteooria näib kinnitavat oletust, et marsikulgur liigub praegu piirkonnas, mis kunagi võis olla veekogu põhi. Selliseid lainelisi pinnavorme leidis NASA kulgur punaselt planeedilt alles veebruaris, kirjutab Weather Channel.

Rohkem kui aasta tagasi avastas Curiosity Marsilt ühe maise koralliga äravahetamiseni sarnase «lille», kirjutab Daily Mail, kuid siis selgus üsna kiiresti, et tegemist on ilmselt mineraalikristalliga, mis võib ka Maal ilma elutegevuseta tekkida. Eelmise aasta mais aga nähti ühel fotol sirgete äärtega «ukseava», millele leiti ka peagi lihtne seletus. Teine marsikulgur Perseverance leidis eelmisel aastal veelgi põnevama objekti, mis osutus hoopis inimeste tekitatud prügiks.

Kommentaarid
Tagasi üles