:format(webp)/nginx/o/2023/04/17/15263524t1h1e03.jpg)
Maailma võimsaima kosmoselaeva katselend lükkus kanderaketi tõrgete tõttu edasi. SpaceXi meeskond sai katsetada kõike stardi juurde kuuluvat peale mootorite käivitamise.
Elon Muski ettevõtte SpaceX loodud Starshipi kosmoselaev pidi eile tegema esimese kosmilise katselennu, kuid start peatati jäätunud ventiili tõttu. Selle kosmoselaevaga soovib miljardär kaasa lüüa nii Kuu kui edaspidi ka Marsi võimalikul koloniseerimisel.
Musk taltsutas juba pühapäeval fännide ootusi ja kuulutas talle kuuluvas Twitteris, et läbikukkumine on tõenäoline. «Tegemist on väga riskantse lennuga,» ütles Musk pühapäeval Twitteri vahendusel otseülekandes. «See on esimene start väga keerulise, hiiglasliku raketiga.»
SpaceXi rakett Starship on Tallinna Oleviste kiriku tornist vaid mõne meetri võrra madalam. Eile kell 15.15 USAs Texase osariigis asuvalt Boca Chica kosmodroomilt startima pidanud roostevabast terasest kosmoselaev on koos kanderaketiga 120 meetrit pikk ning idee poolest korduvkasutatav. Tegemist on läbi aegade kõige võimsama raketiga.
Starship koosneb korduvkasutatavast kapslist meeskonna ja lasti jaoks ning kanderaketist Super Heavy. SpaceX korraldas veebruaris raketi 33 mootori katsetuse, toona käivitus 31 mootorit. Musk kuulutas Raptori-nimeliste jõuallikate katsetamise Twitteris edukaks, kuna ka kahe mootori puudumisel on raketi tõukejõud orbiidile tõusmiseks piisav.
Sadu inimesi Kuule või tulevikus ka Marsile viima plaanitud kosmoselaev on Elon Muski kosmoseettevõtte SpaceX kõige ambitsioonikam sõiduk. Starshipi eelkäijatega on ettevõte katseid teinud juba 2019. aastast. Eilne test oli kavandatud kestma vaid poolteist tundi ning nii kanderakettide osad kui ka kosmoselaev ise pidid ookeani maanduma. Insenerid olid arvestanud, et «kõhuli» ookeani maanduva raketi taevane teekond lõppeb plahvatusega.
SpaceXi teine mudel Falcon 9 on praegu maailma kõige sagedamini startiv rakett. See on 2023. aastal kosmosesse lennanud 24 korda, viimati eelmisel reedel. Starship on järgmine samm. See suudaks kanda palju rohkem lasti ja palju rohkem inimesi kui Falcon 9 ja kuna Starship on täielikult taaskasutatav, võiks uue põlvkonna rakett oluliselt vähendada lasti orbiidile viimise kulusid.
NASA maksab SpaceXile selle kosmosesõiduki arendamise eest, et selle kümnendi lõpus astronaute missioonidega Artemis III ja IV taas Kuu pinnale viia. Kosmoselaev mängib ka kandvat rolli Muski unistuses saata inimesed Marsile. Nüüd paari päeva võrra edasilükkuva katse raames teeb Starship Maa kohal vaid väikese kaare, alustades Texasest ja maandudes Hawaii lähedal olevatesse vetesse.
Muski ettevõte teatas pärast katse peatamist, et Starship on uueks katseks valmis kolmapäeval, 19. aprillil.