T, 3.10.2023

Eesti teadlased töötasid välja meetodi reaalajas energiamärgise määramiseks

teadus.postimees.ee
Facebook
Comments 1
Tallinna Tehnikaülikooli ehitusteaduskonna liginullenergia testhoones katsetatakse uusi energiasäästulahendusi. Uus pilootprojektist tooteks saanud lahendus aitab sellistel energiat säästvatel majadel täpselt igal hetkel energiakasutust mõõta.
Tallinna Tehnikaülikooli ehitusteaduskonna liginullenergia testhoones katsetatakse uusi energiasäästulahendusi. Uus pilootprojektist tooteks saanud lahendus aitab sellistel energiat säästvatel majadel täpselt igal hetkel energiakasutust mõõta. Foto: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES

TalTechi FinEst Targa Linna Tippkeskuse teadlased töötasid välja DigiAuditi platvormi, et reaalajas jälgida ja analüüsida hoonete ning suurte kinnisvaraportfellide energiakasutust ning sisekliima näitajaid. Eesti asjade interneti iduettevõte Thinnect aitab lahenduse müügile ja seda hakatakse turustama üle maailma.

Kuna Euroopa Liit on seadnud 2050. aastaks eesmärgi, et kõik hooned peavad olema nullheitega ehk liginullenergiahooned, aga paljude energiatarbimise kohta puuduvad usaldusväärsed andmed, siis aitab DigiAuditi platvorm lahendada selle probleemi ning võimaldab ettevõtetel ühtlasi lihtsustada Euroopa ettevõtete jätkusuutlikkuse aruandluse direktiiviga (CSRD) kaasnevat täiendavat aruandluskohustust.

DigiAuditi energiatarbe ja õhu kvaliteedi jälgimine ning järjekestev analüüs näitavad täpselt, kuhu energia kulub ja põhimõtteliselt saab igal ajahetkel teha energiaauditi. Lahendus analüüsib hoonete energiakasutust ja sisekliimat, tuvastab ebakõlasid ja võrdleb hooneid omavahel. Lahendust on senini kasutatud Tallinna ja Tartu haridushoonetes ning TalTechi linnakus.

TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi direktori ning DigiAuditi pilootprojekti juhi, professor Jarek Kurnitski sõnul seisneb lahenduse ainulaadsus ja uuenduslikkus reaalajas energiamärgise määramises.

«Hoonete energiatõhususe parandamine on meie ühiskonna süsiniku jalajälje vähendamise seisukohalt ülioluline, kuna hooned moodustavad 40 protsenti meie energiakulust. Selliseid lahendusi, mis suudavad mõõta hoonete energiatarvet ja sisekliimat, on maailmas mitmeid. DigiAuditi platvormi teeb aga unikaalseksomanikele ja halduritele antav võrreldav ülevaade kogu portfelli erinevate hoonete tegelikust energiakulust ning samuti sisekliima kvaliteedist,» selgitas Kurnitski.

Lahenduse turule toova ettevõtte Thinnect juhi Jürgo Predeni sõnul on DigiAuditi puhul tegu teadusliku tippsaavutusega, millele turul täna konkurenti pole. «Tänapäeval ei hooma ükski hoone haldur täpselt, kuhu energia kulub, kuna hooned on nii keerukad ja nende toimimine muutub ajas. Siin on DigiAuditi lahendusel oluline roll - see aitab aru saada, kuhu energia kulub ning kuidas seda kulu vähendada,» täpsustas Preden.

«See on esimene pilootprojekti kommertsialiseerimise samm ja töötame selle nimel, et ka teistest pilootidest tuleksid hargettevõtted ja/või teenused tippkeskusele,» lisas Stanfordis viibiv FinEst Targa Linna Tippkeskuse direktor Ralf-Martin Soe. Tema sõnul on positiivne, et Eesti teadlased teevad ettevõtetega järjest rohkem koostööd, kuigi võimalused on tegelikult oluliselt suuremad - näiteks Stanfordi ülikooli targa linna projektid on Eesti ja Euroopaga võrreldes palju tihedamalt erasektoriga seotud.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles