Ärevad hetked: suurvee mudelprognoosid ähvardasid sajandi uputusega (3)

BNS
Copy
Soomaa luhtade üleuiutus ehk viies aastaaeg Soomaal.
Soomaa luhtade üleuiutus ehk viies aastaaeg Soomaal. Foto: Marko Saarm

Keskkonnaagentuur märgib oma blogis, et tänavu kevadise suurvee lai ulatus oli mõnevõrra üllatuslik ning mudelprognooside järgi tundus kohati, et Eestit on tabamas sajandi uputus.

«Oleks võinud arvata, et jaanuarikuine plusskraadidega vihmane nädal, mis suure osa nähtavast lumest sulatas ja veetasemed üpris kõrgeks kergitas, võtab kevadiselt suurveelt jõu ja võimu, aga ju jäi metsade alla siiski piisavalt lund, et märtsi lõpus koos vihmadega jõgesid toita. Ja nii see suurvesi tuli. Alguses vaikselt nagu ikka, samas märkamatult hoogu kogudes,» kirjutas keskkonnaagentuuri hüdroloogiaosakonna juhataja Jana Põldnurk.

Kui Soomaa nautis juba märtsi keskpaigast viiendat aastaaega, siis mujal Eestis pidi päris suurvee tabamiseks veel nädala ootama. Enamik jõgede veetasemed kerkisid tasapisi ja ilmaprognoos lükkas suuremat vihmasadu muudkui edasi.

Samal ajal hakkas pilku püüdma ka hüdroloogiline mudelprognoos. «Prognoos oli muljetavaldav, et mitte öelda kurjakuulutav. Selle järgi oleks Soomaad pidanud tabama sajandi uputus, kusjuures Soomaa jõgede vaatlusridade algused ulatuvadki peaaegu saja aasta taha, ja Tartu linnast saanuks arhipelaag. Õnneks nii siiski ei läinud,» märkis Põldnurk.

Mudel prognoosib veetaset ja vooluhulka kümme päeva ette ning uueneb üks kord ööpäevas. Lootus, et prognoos end iga 24 tunni tagant reaalelus mõõdetud andmete alusel automaatselt tasandab, ei näinud realiseeruvat – sajandi uputus lükkus lihtsalt päeva kaupa kaugemasse tulevikku. «Terve nädalavahetuse jälgisin ise pingsalt veetasemeid ja prognoosi, üritasin midagi kõhutunde pealt arvutada, konsulteerisin osakonna targemate ja kogenumate kolleegidega, ometi ähvardas prognoos Tartu ja Soomaa elanikke seninägematu uputusega. Sõnumid liikusid nii meilitsi kui sotsiaalmeedia vahendusel, ärevust tundis isegi Soomaa rahvas, kes muidu viienda aastaajaga kohastunud on. Mudel oli silmnähtavalt üleujutusohus kinni, kuigi meie mõõtmisandmed ja professionaalne kogemus ütlesid, et mudel eksib,» rääkis Põldnurk.

Soomaa sellekevadist üleujutusalade ulatust ilmestab Halliste jõel asuva Riisa hüdromeetriajaama veetase, mille tipp 317 sentimeetrit üle graafiku nulli oli 27. märtsil. 21. sajandi pingereas jääb see esikümnest kõrgeimast veetasemest välja, nii et tegelikkuses rekordeid sealkandis ei ületatud, kuigi prognoos lubas üle kahe meetri kõrgemat veetaset. Ja see oleks olnud ohtlik!

Osades Põhja- ja Lääne-Eesti ning saarte hüdromeetriajaamades jäid suurveetipud tagasihoidlikuks ning ei ületanudki jaanuarikuist veetaseme tõusu. Seevastu Lõuna-Eestis oli suurvesi viimase kümne aasta kõrgeim avaneb uues vahekaardis. Mitmes jaamas tõi suurvesi kuu pikaajalise veetaseme ületamised, uued märtsikuu veetaseme rekordid said Lõuna-Eestis Kääpa, Kirumää, Taheva ja Roosisaare jaamad ning Ida-Eestis Alajõe ja Narva karjääri jaamades.

Satelliidipiltidelt võis näha, et suuremad üleujutatud alad olid Emajõe lammialad, Soomaa luhad, Kasari jõe alamjooks ja Võhandu jõe lammialad. Vastseliinas tõusis Piusa jõgi üle kallaste ja ujutas üle pargiala. Taheva kandis väljus Mustjõgi kallastest, laius põldudel ja uputas päiksepargi avaneb uues vahekaardis.

«Ajaks kui enamik jõgedel olid veetasemed langusesse pööranud, jätkasid tõusu Emajõe ning Võhandu jõe ja Tamula järve veetasemed. Rannu-Jõesuus hakkas Emajõgi tagurpidi ehk tagasi Võrtsjärve poole voolama – see on kevadise suurvee ajal tavaline nähtus, kui Pedja ja Põltsamaa jõgedest tuleb niipalju vett peale, et Emajõgi ei suuda seda vastu võtta, sest jõe lang on väga väike,» märkis Põldnurk.

Kui Pärnu jõgikonna jaamade mudelprognoos normaliseerus pärast reaalsete tippude saabumist, siis Tartule ennustas see jätkuvalt kriitilise veetaseme ületamist. «Meile tähendanuks see, et ülikooli-linnale tuleb anda hoiatus. Samal ajal oli veetaseme tõus juba aeglustumas ja oli selge, et kriitilist veetaset Tartus ei tule,» ütles Põldnurk.

Ta selgitas, et kriitilise veetasemega ehk 254 sentimeetriga üle Tartu hüdromeetriajaama graafiku nulli hakkavad Tartus kesklinnas parema kalda kõnniteed vee alla jääma. Pool meetrit veetaseme tõusu lisaks, nagu juhtus aastatel 2010 ja 2011, ja Tartu vanglast saab saar. Tartu linnas Emajõel alustati veetaseme mõõtmisega juba 1867. aastal ning samal aastal mõõdetud rekordilist veetaset, 373 sentimeetrit pole seni ületatud.

Küll aga kerkis samal ajal hoogsalt Tamula järve veetase ja vaikselt hakkas üleujutuse oht ähvardama Võru linna. «Kuigi Roosisaare hüdromeetriajaamas on samuti määratud kriitiline veetase – see on veetase, millest alates järve vesi väljub rannaalalt ja ähvardab linnatänavatele tungida ning keskkonnaagentuuril on kohustus anda sel juhul hoiatus, siis mudelprognoosi meil Tamula järvele pole. Teadmata, kui palju on veel Haanjamaa metsade alla lund jäänud, võis Roosisaare jaama veetaseme tõusu gradiendist aimata ohtu. Neljal järjestikusel ööpäeval +12 sentimeetrit veetaseme tõusu tähendas samas tempos jätkudes, et Võru linna tabab peatselt üleujutus. Mina, hüdroloogiaosakonna juhataja, olin vaid nädal varem andnud kohalikule ajakirjanikule intervjuu, et üleujutusohtu me sellekevadisest suurveest ei oota,» märkis Põldnurk.

Tema sõnul tegi ta kõne Võru linnale, teatamaks, et oht on siiski teel. «Oht oli teel, küsimus jäi vaid, millal see realiseerub? Järgnes paar päeva veetaseme käigu pingsat jälgimist ja kuigi veetaseme tõusu tempo näitas aeglustumise märke, ei pidanud mu närvid vastu ja kaks sentimeetrit enne kriitilise veetaseme kätte jõudmist lasin ametliku hoiatuse eetrisse. Edasi järgnes sama pingeline veetaseme jälgimine, kuid vastupidise murega – hoiatus oli eetrisse lastud, kas see oht nüüd ikka realiseerub?» rääkis Põldnurk.

Kui varasematel päevadel oli veetase tõusnud kõige suuremas tempos 12 sentimeetrit ööpäevas, siis kümme, siis seitse sentimeetri ööpäevas, siis hoiatuse andmise hetkel oli tõusuks jäänud vaid kolm sentimeetrit ööpäevas.

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles