Euroopa Ravimiamet valis Tartu Ülikooli üheks DARWIN EU võrgustiku andmepartneriks. See on esimene samm terviseandmete ühtse kasutamise poole Euroopas, et tervishoiuteenuste tavapärase osutamise käigus kogutud tõendusmaterjalile tuginedes edendada rahvatervist, ravimite reguleerimist ja ohutust.
Tartu Ülikool osaleb uurimisvõrgustikus DARWIN EU tõenduspõhise terviseinfo jagamisel
«Rahvatervise toetamiseks ja parandamiseks on hädasti tarvis terviseteavet ravimite kasutamise kohta eri riikides, kuid riikideülest analüüsi on seni takistanud andmete ühilduvuse probleemid. Meie teadlased töötavad iga päev nende lahendamise nimel ja see on kindlasti üks põhjustest, miks meid võrgustikku kaasati,» ütles arvutiteaduse instituudi terviseinformaatika kaasprofessor Raivo Kolde. Tema sõnul on liitumine DARWIN EU andmevõrgustikuga ühelt poolt suureks tunnustuseks tehtud tööle, teiselt poolt annab see Eestile hea võimaluse teha tervisevaldkonnas rahvusvahelist koostööd. Ühinemise tulemusena lõimitakse Eesti terviseandmed laiemasse võrgustikku ning nende alusel tehtud tõenduspõhised järeldused ravimite kasutuse, ohutuse ja efektiivsuse kohta hakkavad mõjutama patsientide ravi kogu Euroopas.
DARWIN EU võrgustikku vastuvõtmist soodustas ka Eesti geenivaramu ainulaadne andmekogu, mis koondab üle 200 000 eestimaalase geeni- ja terviseandmed. «Tänu geenivaramule on võimalik avastada ja valideerida uusi ravimikandidaate, hinnata juba turul olevate ravimite tulemuslikkust ja kulutõhusust ning luua geneetilisi eripärasid arvestavaid ravimijuhendeid,» ütles Eesti geenivaramu arenduskeskuse juht professor Tõnu Esko.