See teema on praegu üha rohkem avalikkuse fookuses, sest ebapiisavalt puhastatud reoveega satuvad ravimijäägid ja narkootikumid loodusesse, pinna- ja põhjavette ning väetiseks kasutatava reoveemudasse, sealt aga meie toiduainetesse. Milliseid tagajärgi tervisele see pikemas perspektiivis võib põhjustada, ei tea praegu keegi.
Mõnevõrra isegi keerulisemaks probleemiks on hiljuti kujunenud mikro- ja nanoplastid reovees ja reovee mudas, kuna nende levikuga on seotud ka pinnas ja atmosfäär. Hinnanguliselt tarbib iga inimene enese teadmata ca 5 grammi ehk lusikatäie mikroplasti nädalas. See jõuab organismi õhust, joogiveest ja toidust.
Eriti ohtlikud on nanoplastid, millel on ülisuur eripind ning mis võivad põhjustada rakusisest toksilisust.
Mikro- ja nanoplastid on üks kümnest kaasaja kõige akuutsemast keskkonnaprobleemist. On jõutud alles esimeste labori- ja pooltööstuslike katseteni nende eraldamiseks, kasutades aktiivsöe-ja liivafiltratsiooni, mikrobiaalset degradatsiooni ja raudoksiidi koos magnetiga.
Et takistada ebasoovitavate ja kahjulike lisandite sattumist keskkonda ning vältida nende kahjulikku mõju tervisele, uuriti kõigepealt, kui palju suudab neid aineid kinni pidada tavalist tuntud tehnoloogiat (eel-, bio-, järelpuhastus) kasutav reoveejaam.
Maailma mitmete reoveejaamade monitooringu tulemused näitasid, et reovee eelpuhastus (koagulatsioon, selitamine) kõrvaldab erinevaid ravimiliike keskmiselt kuni 50%; aeroobne biopuhastus olenevalt ravimist 25-100% ning järelpuhastus (filtrimine, adsorptsioon) enamikku aineid 75-95%.
Mis oleks parim puhastustehnoloogia?
Üsna palju on parima puhastusmeetodi väljaselgitamiseks tehtud peamiselt laboratoorseid, aga ka üksikuid pooltööstuslikke uuringuid. Laboratoorsetes tingimustes on katsetatud vähemalt 25-30 erinevat meetodit: aeroobne oksüdatsioon membraanbioreaktoris (MBR) ja liikuva kelmega bioreaktoris (LKBR), gamma-kiirgus, adsorptsioon biosöel ja savidel, elektrokoagulatsioon jt.