Kuna Eesti oli Venemaa ammoniaagi nn ekspordisadam, võib mõista ka riigi plaane ammoniaagi tootmiseks vajaliku infrastruktuuri ehitamiseks Ida-Virumaa piirkonda.
Miks on ammoniaagitootmise uuringud olulised?
Uuringud on Eesti ja Läänemere regiooni jaoks eriti olulised, sest kuni 2021. aasta lõpuni oli Venemaa Föderatsioon suuruselt maailma teine ammoniaagi tootja oma kuni 16 miljoni tonnise tootmismahuga aastas. Sellest ligikaudu veerand läks ekspordiks.
Ligi pool Venemaa ammoniaagi ekspordimahust jõudis sihtriikideni Läänemere sadamate kaudu, sh ca 2 miljonit tonni ammoniaaki peamiselt Sillamäe ja Ventspilsi sadamate kaudu (suurema tähtsusega oli just Sillamäe).
Pärast Ukraina sõja algust, kui Euroopa Liit kehtestas Venemaa vastu karmid kaubandussanktsioonid, mis lõpetasid ammoniaagi ekspordi ELi sadamate kaudu, kasvasid ammoniaagi tootmis- ja tarneprobleemid.
Nii tõusis varem, 2017.-2020. aastal kehtinud ammoniaagi hind 200–400 USD/tonnist 2022. aasta suveks enam kui neljakordseks ehk kuni 1300 dollarini tonnist.
Tootmise rajamine Läänemere piirkonda just rohelisel põhimõttel võimaldaks tekkinud olukorda leevendada ning täita ka kohaliku merendussektori nõudlust.
Autorid koostasid n-ö reaalsete võimaluste raamistiku, mis võimaldaks selgitada, millise väärtusega oleks need investeeringute vaates, ja samuti hinnata Balti regiooni ammoniaagiturgu ning potentsiaalseid investeeringuid tootmisrajatistesse majanduslikest aspektidest lähtuvalt.
Sobivamiad kohad tehase rajamiseks on Prause hinnangul just Kirde-Eestis, eelkõige Sillamäe piirkonnas, sest kindlad nõudmised peavad olema täidetud.
«Esiteks, seal peaks olema piisavalt vett elektrolüüsiks – kas järv, veehoidla või jõgi – ja teiseks ei tohiks see olla Läänemerest kaugel – ühest küljest nii tuulikuparkide kui ka teisalt elektrivõrgu ühenduste tõttu, mida on vaja üleminekuperioodil või tuule puudumisel,» ütleb Prause. «Kui kõne alla tuleb ka ammoniaagist väetise tootmine, saaks seal tekkiva süsinikdioksiidi kasutada kiiresti ja odavalt ära läheduses asuvad põlevkivienergeetikajaamad.»