Hirm masinate ees: tehisintellekti liiga kiirele arengule tahetakse tõmmata pidurit (1)

Copy
Tehnoloogiaettevõtjate, teadlaste ja kõigi teiste inimkonna saatuse pärast muretsejate pöördumine on ajendatud tehisintellektiettevõtte OpenAI keelemudeli ChatGPT pööraselt kiirest arengust ja murest, et masinad võivad selle käigus inimese kontrolli alt väljuda.
Tehnoloogiaettevõtjate, teadlaste ja kõigi teiste inimkonna saatuse pärast muretsejate pöördumine on ajendatud tehisintellektiettevõtte OpenAI keelemudeli ChatGPT pööraselt kiirest arengust ja murest, et masinad võivad selle käigus inimese kontrolli alt väljuda. Foto: Dado Ruvic / Reuters / Scanpix

Tulevikuelu Instituudi (Future of Life Institute) algatusel koostati eelmisel nädalal pöördumine, milles soovitatakse ülivõimsa tehisaru arendus kuueks kuuks pausile panna. Eestist on sellele alla kirjutanud lisaks instituudiga seotud Jaan Tallinnale ka Tallinna Tehnikaülikooli infotehnoloogia teaduskonna dekaan Gert Jervan.

Allakirjutanuid võib olla rohkemgi, kuid ka allkirjade kogumine on pausile pandud, sest nende tuvastamine osutus liiga aeganõudvaks. Neljapäeva (30. märtsi) hommikuks oli sellele kirjale teadaolevalt antud juba üle 60 000 allkirja. Esimeste seas olid tehnoloogiamiljardär Elon Musk ja Apple´i asutaja Steve Wozniak.

Skype´i kaasasutaja ning tehnoloogiainvestor Jaan Tallinn arvas ajakirja Tarkade Klubi 2010. aasta oktoobrinumbris, et ei tea täpselt, milline on inimkonna järgmine tehnoloogiline läbimurre, kuid võib öelda, milline on viimane. See pidavat olema inimest ületav tehisintellekt, millega kaasneb tehnoloogiline singulaarsus. Tegemist on nähtusega, mille puhul inimese roll tehnoloogilises evolutsioonis lakkab. See oleks olukord, kus masinad loovad ja arendavad ise masinaid ilma, et inimene peaks sellesse enam sekkuma. Siis hindas Tallinn tõenäosust, et see juhtub veel XXI sajandil, kümnele protsendile.

Tagasi üles