Tänavusele kohtumisele nobelistidega sõidavad Brita Laht ja Kattri-Liis Eskla

teadus.postimees.ee
Copy
Alfred Nobeli püst.
Alfred Nobeli püst. Foto: JONATHAN NACKSTRAND

Selgunud on 635 kuni 35-aastast noort teadlast kogu maailmast, kes said kutse juuni lõpus Lindaus toimuvale kohtumisele Nobeli preemia laureaatidega.

72. korda toimuv Lindau kohtumine toimub 25.–30. juunil ja on seekord pühendatud arstiteadusele ja füsioloogiale. Eestist sõidavad Lindausse Brita Laht ja Kattri-Liis Eskla.

Brita Laht õpib Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 5. kursusel. Tema teadushuvi on alguse saanud juba gümnaasiumis ning ta on pälvinud tunnustusi noorteadlaste konkurssidel. Näiteks sai ta 2017. aastal esimese preemia Eesti õpilaste teadustööde riiklikul konkursil. Samuti on ta olnud kaasautor mitmele teadusartiklile, mis käsitlevad infektsioonhaiguste mõju autoimmuunhaiguste tekkes. «Plaanin ka edaspidi jätkata teadustöö tegemist immunoloogia vallas, keskendudes arvatavasti diabeedi tekkemehhanismide uurimisele,» ütleb Brita Laht.

Kattri-Liis Eskla on inimese füsioloogia teadur Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudis. Ta kaitses Tartu Ülikoolis magistrikraadi molekulaar- ja rakubioloogias 2014. aastal ja doktorikraadi neuroteadustes 2019. aastal. Kattri-Liis Eskla teadustöö uurib hüpotermia ehk temperatuuri langetamise kaitsva efekti taga olevaid molekulaarseid mehhanisme. Jahutamine aitab ühe meetodina leevendada hapniku puudusest tingitud kahjustust, mis on tekkinud näiteks insuldi, infarkti või elundite siirdamise tagajärjel.

Hüpotermiat on seni vaadeldud kui passiivset tegurit raku füsioloogia mõjutamisel. «Minu teadustöö tulemused näitavad esimest korda, et hüpotermia aktiveerib signaaliraja, mis reguleerib antioksüdatiivset vastust rakkudes ja pakub kaitset oksüdatiivse stressi vastu. Selliste tegurite tuvastamine on ülioluline seetõttu, et aitab tulevikus meditsiinil jõuda hapniku puudusest tingitud kahjustuste vähendamiseni,» selgitab Kattri-Liis Eskla. Ta on osalenud paljudel praktilistel kursustel oma valdkonna tippkeskustes, sealhulgas Wellcome Trust Genome Centre’is (UK) ja Cold Spring Harbour Laboratory’s (CSHL, USA). «CSHL on absoluutselt tipptasemega keskus ja terviklik teadustaristu, kus praktiliselt igal nurgal on võimalik kohata Nobeli preemia laureaati,» ütleb ta.

Tänavusel kohtumisel osalevad noorteadlased 98 riigist. Oma osalemist on kinnitanud 40 Nobeli preemia laureaati. Noorim osaleja on 20-aastane ja kõige vanem nobelist on 91-aastane Walter Gilbert.

Kes nobelistidega kohtuma pääsevad?

Kohtumisi nobelistidega korraldatakse eelkõige konkreetsete teadusvaldkondade põhiselt, aga on toimunud ka valdkondadeüleseid kohtumisi. Korraldajad annavad lisaks valdkonnale teada täpsemad kriteeriumid, millele osalejad vastama peaksid. «Näiteks peavad kandidaadid näitama üles tõelist huvi ja pühendumist teaduse ja teadustöö vastu ja saama oma akadeemiliselt nõustajalt ja/või rahvusvaheliselt tunnustatud teadlaselt tugeva toetuse oma taotlusele,» vastas Eesti Teaduste Akadeemia kommunikatsioonijuht Krista Tamm. Eesti kandidaadid valib Eesti Teaduste Akadeemia. «Läbi aastate oleme esitanud kuni kolm kandidaati, kellest Lindau nõukogu on osalema valinud kuni kolm. Tänavu on hea meel tõdeda, et Lindausse pääsesid mõlemad väga tugevad Eesti kandidaadid,» kirjutas Tamm, lisades, et kindlasti arvestatakse valikul sellega, et lisaks suurriikidele saaksid väikeste riikide teadlased võimaluse osaleda.

«Konkursiinfot oleme jaganud nii Eesti ülikoolidele, teadusasutustele kui akadeemia liikmetele. Tõsi, senised Eesti konkursid ei ole siiski olnud väga suured, kuid kahtlemata oleme kohtumisel osalemiseks soovitanud ainult väga tugevaid kandidaate. Loodame, et edaspidi on huviliste konkursisõel veelgi tihedam,» lisas Tamm.

Lindau kohtumistele kogunevad juba alates 1951. aastast igal aastal umbes 600 noort teadlast ja mitukümmend Nobeli auhinna laureaati, et vahetada teadmisi, ideid ning kogemusi.

Eesti Teaduste Akadeemia toetab Lindausse kutsutud Eesti teadlaste osalemist.

Lähem info Lindau foorumi kodulehel: https://www.lindau-nobel.org/lino23-invitation-for-635-young-scientists/

Tagasi üles