Magistritöö autoril Ain-Joonas Toosel on IT-maailmas kogemust juba pea 15 aastat – juba väga noorena asus ta otsima lahendusi erinevatele arvutite riistvara probleemidele ning jätkas seejärel tarkvara arendamise tundmaõppimisega. Ta on varasemalt proovinud kätt mitmes erinevas ametis, sealhulgas Swedbanki testimisanalüütikuna, kus arendas peamiselt automaatteste.
Elektrilevi IT-peaspetsialisti rollis tegutses Toose NIS süsteemiga, mida kasutatakse Eesti madal- ja keskpinge infrastruktuuri jälgimiseks. Edasi liikus mees juba tarkvaraarendaja ametikohale, kus töötas paralleelselt magistriõpingutega TalTechis.
Väsimust on keeruline tuvastada
Magistritöös jõudis ta väsimuse mõõtmiseni, ühendades psühholoogia ja IT-maailma. Idee teemavalikuks sai Toose juhendajalt Elli Vallalt, kes töötab TalTechi tarkvarateaduse instituudis nooremteadurina.
Toose tõi töös välja, et väsimus on teema, mis inimesi painab, kuid vahel on keeruline selgitada, mismoodi see tekib ja kuidas väljendub.
Teadlastel ei ole väsimuse kohta veel täpseid vastuseid. On küll võrdlemisi selge, kuidas näeb väsimus välja aju jaoks, kuid väliste meetoditega on seda hoopis keerulisem määrata. Selle jaoks kasutatakse spetsiaalseid kaameraid või mõõdetakse vere hapnikusisaldust.
Veel on puudu aga lihtsamad ja käepärasemad vahendid, kuidas kõiki väsimuse tundemärke mõõta, et teha arstide elu kergemaks ja pakkuda lihtsamaid võimalusi sümptomite väljaselgitamiseks.
Just sellele eesmärgile aitaski Ain-Joonas Toose teadustöö veidi lähemale saada.
Tulemuseks mobiilirakendus
Toose lõputöö põhieesmärk oli leida lahendus, kuidas testida väsimust sõltumata ajast ja kohast ning teha lihtsamaks uuringu läbiviimise protsess.