Saada vihje

Tehnikaülikooli teadlased tahavad teada, mis takistab meil energiat säästa

Copy
Mis takistab energiat säästmast? Teadlased tahavad teada, et siis põhjuseid lähemalt uurida.
Mis takistab energiat säästmast? Teadlased tahavad teada, et siis põhjuseid lähemalt uurida. Foto: Pixabay

Kuigi paljud tahaksid olla energiasäästlikud ja kulusid kokku hoida, siis alati see ei õnnestu. TalTechi teadlased tahavad nendest põhjustest lähemalt teada saada ja korraldasid küsitluse. Vastates neljale lihtsale küsimusele, saab aidata Eesti teadlastel teha täiesti uutmoodi uuringut. Küsimustiku leiab siit. Vastajate vahel loositakse välja auhindu.

«See on täiesti teistsugune teadusprojekt, me pole varem kunagi selle poole pealt energiatõhususe teemasid vaadelnud,» selgitab Tallinna Tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi doktorant-nooremteadur Kertu Lepiksaar. Projekti on kaasatud lisaks inseneridele ka sotsiaalpsühholoogid.

Inimeste mõjujõud on suur!

«Me uurime põhjuseid, mis takistab inimestel energiasäästu ja –tõhususe meetmeid rakendamast. Teema on kergelt seotud ka energiavaesusega, kuid see ei ole põhiline põhjus. Vaesus ei tähenda, et inimene ei püüaks leida võimalusi, et energiakuludelt kokku hoida. Pigem vastupidi,» lisab ta.

Inimeste panust energiatõhususe ja -säästu eesmärkide täitmisel ei saa teadlaste sõnul alahinnata. Otse vastupidi, tihti on just inimesed see käivitav jõud, mis suudab mõjutada muutusi ühiskonnas. Lihtsamaid energiasäästu nippe ja võimalusi teab igaüks – alates hõõgpirnide vahetamist energiatõhusate LED valgustite vastu kuni hoone soojustamiseni.

Mis projektiga on tegemist?

Pole saladus, et ka lihtsamate energiatõhususe ja –säästumeetmete levimine ühiskonnas võtab aega. Seni on linnapildis väga palju soojustamata hooneid, vanu välja vahetamata aknaid, kasutatakse kehva energiaklassiga seadmeid või toimitakse muul viisil energiat raiskavalt.

Miks see nii on ja kuidas jõuda muutusteni, seda uuribki Tallinna Tehnikaülikooli nutikate kaugküttelahenduste ja kasvuhoonegaaside emissioonide keskkonnamõju integreeritud hindamise uurimisrühm Põhjamaade Energiaagentuuri teadusprojektis koos Riia Tehnikaülikooli, Läti Ülikooli ja Rootsi Kuningliku Tehnikainstituudiga.

Oma panuse andsid ka ettevõtted

Projekti esimeses osas tegeleti energiatarbijate identifitseerimisega ning analüüsiti, millised on need ühised tunnused, mis ühendavad energiatõhususe ja –säästu meetmete suhtes skeptilisi inimesi. Küsitleti ka kohalikke omavalitsusi, energiaettevõtteid, finantsasutusi ja korteriühistuid. Kõige väärtuslikumat infot suutsid sealjuures pakkuda korteriühistud, kes puutuvad projekti sihtrühmaga kõige rohkem kokku.

Projekti teine osa keskendub juba inimeste mõttemaailma modelleerimisele, et mõista kuidas erinevad energiasäästu meetmete suhtes skeptiliste inimeste arusaamad mitteskeptiliste inimeste omadest. Analüüsides neid mõttemaailmu saame vajalikku teavet selle kohta, kuidas võiks lõpuks jõuda ka nende inimesteni, kes seni ei ole soovinud energia säästmisesse panustada. Selle jaoks on vaja koguda väga palju erinevate inimeste mõttemudeleid, nii nende omi, kes on skeptilised, kui nende omi, kes ei ole. Selle tulemusena luuakse grupimudel ja erinevad alammudelid.

Näiteks poliitikavaliku alammudel annab tulemusena ülevaate sellest, kuidas süsteemis olevad inimesed seda tajuvad ning aitab tulevikus abi muuta kättesaadavamaks neile, kes seda enim vajavad ja kus see looks enim muutust.

Kus saab testi teha?

Igaüks saab selle projekti õnnestumiseks anda oma panuse – selle jaoks tuleb vaid vastata neljale küsimusele ja joonistada mõistekaart teguritest, mis mõjutavad sinu kütte- ja elektriarvet. See kõik võtab kokku 20 minutit ning on oluline panus projekti eesmärkide täitmisel.

Kõigi vastajate vahel loositakse 31. märtsil kell 9 välja erinevaid TalTechi meeneid.

Küsimustiku täitmiseks mine sellele lingile.

Tagasi üles