Valijatel aitab teadlikumat valikut teha rohekompass

BNS
Copy
Liivi mere tuulepark.
Liivi mere tuulepark. Foto: Mailiis Ollino

Arengukoostöö Ümarlaua tellimusel ja Eesti Rohelise Liikumise juhtimisel pandi kokku parteide rohekompass, mille järgi saavad valijad teha teadliku otsuse.

Koostöös Eesti Keskkonnaühenduste Koja ja kliimavõrgustikuga moodustati kümme küsimust, mis saadeti riigikokku kandideerivatele erakondadele. Kompassiga saab tutvuda aadressil https://www.terveilm.ee/rohekompass/ .

Küsimused puudutavad olulisemaid päevakajalisi teemasid energia- ja kliimapoliitikas, mis püsivad olulised ka lähiaastatel. Koos Eesti ekspertidega on erakondade vastuseid analüüsitud ja hinnatud viiepalli süsteemis ning erakondade rohekompassi kogutud.

Arengukoostöö Ümaralaua juht Susanna Veevo pidas oluliseks, et Eesti inimesed teeksid valimistel teadliku otsuse oma esindajate osas. «Erakondade rohekompassi abil on inimestel lihtsam orienteeruda valimisprogrammides kliima- ja keskkonnapoliitikate nurga alt. Järgmine Riigikogu koosseis peab silmitsi seisma paljude kriisidega, muuhulgas ka kliima- ja energeetikakriisiga. Lisaks tuleb teha strateegilisi otsuseid kliimaseaduse, taastuvenergia ja rohelise ülemineku osas, tuginedes tõenduspõhistele andmetele. Seega on varasemast veelgi kriitilisem, et valijad hääletaksid vastavalt erakondade roheprogrammidele ning nende keskkonnapoliitikate alasele võimekusele,» rääkis ta.

Erakonnad on vastanud küsimustele automaksust fosforiidi kaevandamise ja põlevkivienergiast väljumiseni. Kui mõnele küsimusele jäi vastamata, on võimalusel hinded pandud lähtudes erakondade programmis kirjutatust. Koondtulemusena on ekspertide hinnangul kõige keskkonnasõbralikum Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, Eesti 200 ja Eestimaa Roheliste plaanid. Kõige keskkonnavaenulikum Eesti Konservatiivne Rahvaerakond.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles