Võidutööd «LainePoiss – nutikas ja kasutusmugav lainemõõtja veekogude operatiivseks seireks» premeeritakse 6000-eurose auhinnarahaga. LainePoiss on uudne ja nutikas poi, millega saab mõõta merejää ja lainetuse vastasmõju. Hinna- ja keskkonnasõbralik seade edastab andmeid reaalajas. Seda tehnoloogiat on kasutatud nii Eesti LNG terminali rajamisel, Antarktika merejääs kui ka mujal.
Kuna lainemõõtjat on soodne ja mugav kasutada, saab seda teha iga huviline. Näiteks võivad LainePoissi kasutada purjetajad, veesportlased ja harrastuskalastajad, kelle jaoks on varasemad lainetuse vaatlustehnoloogiad olnud liiga kallid ja kohmakad.
Tallinna ettevõtluskeskuse juht ja hindamiskomisjoni liige Jaanus Vahesalu tõi välja, et arendustöö on praktilise väljundiga, pakkudes võimalust toota energiat ka merelainetest.
«Uued salvestustehnoloogia lahendused toetavad igati LainePoisi-sarnaste uute innovaatiliste toodete teket, mis omakorda võimaldavad keskkonnasäästu ning autonoomseid lokaalseid lahendusi energiavarustuse osas,» lisas ta. Uurimisrühma kuulusid: Victor Alari, Sander Rikka, Anne Kask-Korb, Kaimo Vahter, Siim Pärt, Nikon Vidjajev, Rivo Uiboupin ja Sigrid Aas.
Teise koha saanud põlevkivituha väärindamise ja ringlusse suunamise rakendusuuringu meeskond valmistab seni suurema kasutuseta materjalist väärt toorainet – sadestatud kaltsiumkarbonaati. Nii saab väärindada tuhamägesid, millele on aastakümneid otsitud nutikamaid kasutusvõimalusi.
Põlevkivituha sel moel ümbertöötlemise demotehase käivitab Ragn-Sells aastaks 2024 ning Narva Elektrijaamade alale peaks tehas tulema aastal 2028. Eesmärk on suur: töödelda ümber umbes 1,3 miljonit tonni põlevkivituhka aastas. Tehasega plaanitakse luua 500 töökohta. Uurimisrühma kuulusid: Mai Uibu, Andres Trikkel, Rein Kuusik, Can Rüstü Yörük, Kadriann Tamm, Andre Gregor, Marve Einard, Inna Kamenev ja Eliise-Koidula Kivimäe.