Süsinikdioksiidi kogumine, selle kinnipüüdmine õhust ja sinine vesinik nõuavad kõik seadmeid ja energiat, suurendades õhusaastet. Kui sama raha kasutada fossiilkütuste asendamiseks taastuvenergiaga, väheneb samal ajal ka süsinikdioksiidi kogus. Uutel tuumaelektrijaamadel on planeerimise ja käitamise vahel 10–21-aastane ajavahe (liiga pikk, et aidata lahendada siin käsitletud probleeme) ning kulud, mis on viis kuni kaheksa korda suuremad kui uue tuule- ja päikeseenergia puhul energiaühiku kohta. Ka CO2 heitkogused on üheksa kuni 37 korda suuremad kui maismaatuule energia puhul. Bioenergia toodab õhusaastet ja kasvuhoonegaase, kasutades samal ajal tohutul hulgal maad ja vett.
Ime otsimise asemel peame vaatama tuule-, vee- ja päikesetehnoloogiaid, mis on otse meie nina ees. Nende ühendamine energia salvestamisega; jõupingutustega, mis julgustavad inimesi nihutama oma elektritarbimise aega nõudluse tasakaalustamiseks; hästi ühendatud elektriülekandesüsteemiga, et tasakaalustada taastuvenergia katkendlikust iseloomust tulenevaid probleeme ja tõhusate elektriseadmete kasutamine nagu soojuspumbad, võimaldab meil lahendada kõik kolm tohutut probleemi ülemaailmselt ja madalate kuludega.
Ainuüksi fossiilkütuste subsiidiumid olid 2020. aastal üleilmselt 5,9 triljonit dollarit ehk 6,8 protsenti SKTst ja 2025. aastal peaksid need kasvama 7,4 protsendini SKTst.
Allikas: IMF
Tuule-, vee- ja päikeseenergial põhinev süsteem kasutaks palju vähem energiat kui põlemisel põhinev süsteem. Ülemaailmselt vähendab roheliste tehnoloogiate abil toodetav energia inimeste energiatarvet tavaliselt üle 56 protsendi. Lisaks vähendavad tuul, vesi ja päike energiaühiku hinda keskmiselt veel 12 protsenti, mille tulemuseks on 63 protsenti väiksem aastane energiaarve kogu maailmas.
Sellise süsteemi ehitamise ülemaailmne algkapitalikulu aastaks 2050 on ligikaudu 62 triljonit dollarit. 11 triljoni dollari suuruse aastase energiakulude kokkuhoiu tõttu on tasuvusaeg aga alla kuue aasta.
Veelgi enam - meil on juba 95 protsenti kõigist kolme probleemi lahendamiseks vajalikest tehnoloogiatest. Nii et me ei nõua imetehnoloogiaid. Oma probleemide lahendamiseks peame vältima poliitikat, mis suunab raha tegelikelt lahendustelt kõrvale. Peame avalikkust ja poliitikakujundajaid harima, mis toimib ja mis mitte, ning üle saama valeinfost, mis on meid seni seganud.
Algselt populaarteaduslikus ajakirjas New Scientist ilmunud artikkel ilmub Postimehes väljaande loal. Inglise keelest tõlkis Aleksander Laane.