Uurimistöö jätkub
Eelmisel aastal osales Olle Hints rahvusvahelisel ordoviitsiumi perioodiga tegelevate teadlaste konverentsil Marokos. Ka sellel riigil on rikkalik pärand selle ajastu kivimitest ja fossiilidest. «Meil õnnestus kohapeal külastada hiljuti avastatud unikaalset Fezouata fossiilide leiukohta,» räägib Hints. Fezouata elustiku avastamine oli tema sõnul tähelepanuväärne, sest sealt leitud fossiilid olid ülihästi säilinud ning avasid akna ürgsesse maailma, mis arvati olevat ammu kadunud. «Selle leiukoha kivististega tegeleb täna maailmas väga palju teadlasi, kes aitavad evolutsiooni keerdkäike lahti mõtestada. Maroko leid tõestab, et avastamisrõõmu ürgsetest ajaperioodidest leidub jätkuvalt.»
Eestis on ordoviitsiumi ajal settinud kivimikihte näha Põhja-Eesti klindil, paljudes karjäärides ja paemurdudes, näiteks Porkunis, ning jõeorgudes. Lõuna-Eestis on pinnakatte all Devoni ajastu liivakivi ja ordoviitsiumi lubjakivimid paiknevad sügaval maa sees. «Üks põhjus, miks Eesti on hea koht selle Maa ajaloo perioodi uurimiseks on see, et meil on lisaks paljanditele palju korralikult säilitatud puursüdamikke. Eesti maapõuest on arhiveeritud palju kilomeetreid kivimeid ja seetõttu saame lausa sentimeeter- või isegi millimeeterhaaval lugeda geoloogilist ajalooraamatut.» Kuid lisaks Maa süsteemide toimimisele ja vastastikusele mõjule ning ajaloolisele teadmisele on ordoviitsiumil Eesti jaoks väga oluline majanduslik tähendus. «Lubjakivist juba oli juttu, aga ka teised meie maavarad – põlevkivi, fosforiit ja graptoliitargilliit – kõik on Balti kontinendi veealusel ajal settinud materjalidest tekkinud.» Olle Hints räägib, et isegi kui maavarade kaevandamise osas pole kunagi täit üksmeelt, siis tähelepanu vajavad maapõueressursid sellegipoolest. «Peame oma varusid teadma, tundma tänapäevaseid tehnoloogiad ja võimalusi, ning tagama, et maa seest võetud tooret võimalikult jätkusuutlikult ära kasutada.»
Selle ajastu uurimine jätkub rahvusvaheliselt ning sel aastal ilmub teadlaste ja ekspertide koostöös raamat kogu maailma ordoviitsiumi ajastu kivimite ja elustiku kohta. «Muidugi on seal ka Eesti ala käsitlevad peatükid, mis sündisid meie teadlaste käe all,» kinnitab Olle Hints. Ühtlasi toimub järgmine suur rahvusvaheline ordoviitsiumi-uurijate teaduskonverents just Eestis ja juba sel suvel. «Ootame suurt huvi. Koroona ajal jäid ülikoolide ja teadusasutuste omavahelised suurkohtumised ära või toimusid virtuaalselt, aga miski ei asenda siiski omavahelist silmast silma kontakti ja kogemuste vahetamist – nagu ka vahetut tutvumist eri piirkondade kivimitega.»