«Näiteks kui ma tahan oma telefoniga andmeid saata, võtab see akust energiat ja saadab ostsillaatorisse. See ostsillaator ühendub omakorda võimendiga ja seejärel telefoni antenniga, kust väljub raadiolaine. Nii et kasutamiseks on vaja palju energiat,» selgitas teadustöö üks autoritest Joshua Smith. «Meie aga ei pidanud raadiolaine tekitamiseks tegema midagi, mida tavaliselt tehakse. Selle asemel juhime me saatja sees tekkivat teatud soojusmüra. Kui see müra on suunatud saateantenni, registreerib vastuvõtja suurema väljundsignaali, kui aga antenn on lahti ühendatud, kuuleb vastuvõtja nõrgemat signaali.»
See aga tähendab juba, et digiülekandes on võimalik juhtmevabalt edastada ühtesid ja nulle. Neid kiirelt lülitades ongi vajalik andmesideühendus loodud.
Signaal, mida saab sisse-välja lülitades saata, on nn Johnson -Nyquisti müra, mis tekib elektronidest ükskõik millises elektrijuhis, mille temperatuur on absoluutsest nullist kõrgem. Seega meie igapäevastel temperatuuridel saab taolise müra alati kätte.
Kui saatja toidet ei vaja, siis vastuvõtuks läheb siiski tarvis ligi 2 W võimsust, selgitavad teadlased, seega igiliikurit pole ehitatud ning kõik vastab füüsikaseadustele. Lähemalt selgitatakse «külmade» ja «soojade» elektronide teooriat lahti selles artiklis, kus võrreldakse lahendust külmkapiga: kui ühel pool elektronid n-ö «soojenevad», siis teisel pool vastavalt «jahtuvad».
Üliaeglane, aga siiski kasulik
Kui muidu on täpsetes mõõteriistades termomüra ebameeldiv, kuna rikub täpseid mõõtmisandmeid, siis seekord rakendati nähtus toiteta raadiosaatja teenistusse. Teadlased avastasid, et kui ühendada antenniga koormus, siis see traadita side meetod võib toatemperatuuril edastada andmeid kiirusega kuni 26 bitti sekundis kuni 7,3 meetri taha.