Pärast Vabadussõja lõppu algas Eestis kiire majandustõus. Ent toonane majanduspoliitika, mida ajakirjanduses hakati veidi hiljem kutsuma VAMP-iks (vana majanduspoliitika), ei vastanud hiljuti iseseisvunud väikeriigi võimalustele ja vajadustele ning kutsus 1923. aastal esile majanduskriisi. Selleks et kriisist jagu saada, tuli rakendada uut majanduspoliitikat (UMP).
Lähtekoht
Iseseisvuse väljakuulutamise eel, ajal ja järel elas Eesti läbi sügava mitmetahulise kriisi, mis haaras kõiki majandusharusid. Kriisile pani aluse 1914. aastal vallandunud ilmasõda ning seda võimendasid, kiirendasid ja süvendasid Vene revolutsioon (1917), Saksa okupatsioon (1918) ja Vabadussõda (1918–1920). Ehkki Eestil õnnestus, suuresti tänu lääneriikide abile, vältida majanduslikku kollapsit, polnud stardipositsioon põrmugi kadestusväärne. Seda üllatavam ja tervitatavam oli kohe pärast Vabadussõda alguse saanud ja kaasaegsete poolt Gründertum’iks ristitud majandusbuum. Selle põhiajend oli soodne majanduse konjunktuur: maailmaturg polnud veel ilmasõja vapustustest taastunud ja kannatas kõikvõimalike kaupade vajaku all, niisama hädasti oli vaja rahuldada ka Eesti siseturu nõudmised.
Tööstus ennekõike
Nii laias maailmas kui ka väikeses Eestis valitses eriti terav puudus tööstuskaupadest, mistõttu eelistasid paljud ettevõtjad panustada just tööstusesse. Säärase valiku kasuks rääkis ka lähiajalugu: ilmasõja eel oli Eesti olnud üks Vene impeeriumi enim arenenud tööstuspiirkondi. Kuigi enamik siinseid vabrikuid jäi sõja-aastail kiratsema või seiskus sootuks, olid tööstuse arendamiseks olemas varasemad traditsioonid ja kogemused, väljaõppinud töölised ja taristu: nii ettevõtted kui ka sadamad ja raudteed. Pealegi elas põllumajandus, Eesti tähtsaim majandusharu, parasjagu läbi segaduste aega ning isegi maareformi eestvedajad pelgasid mõisamajanduse hävitamisega kaasnevaid tagasilööke.
Nii hakatigi endisi tööstusettevõtteid tormiliselt taastama ja uusi asutama. Esimesena saavutas edu puidutööstus. Kuna Euroopa turgudel oli eriti hea minek kõikvõimalikel puidutoodetel, hõlmas töödeldud puit 1920. aastal koguni 50% Eesti ekspordist. Sobiva niši leidsid oma toodetele ka siinsed tuletikuvabrikud ning juba ilmasõja eel Baltimaade suurima vineeri- ja mööblitootja imagot nautinud aktsiaselts Luther, mis turustas väljaspool Eestit suisa 85% toodangust. Peagi leidis ekspordivõimalusi (esmajoones Soomes, Rootsis ja Saksamaal) hulk tekstiiliettevõtteid – tõsi küll, üksnes need, mis olid senise poolfabrikaatide valmistamise asendanud täieliku tootmistsükliga. Eesti paberivabrikud aga vedasid suures koguses rotatsioonipaberit koguni Ameerika Ühendriikidesse.