Endiselt palju ebaselget
Lyme’i tõve või (puuk)borrelioosi, nagu teda üldiselt Eestis tuntakse, tekitaja selgitati välja alles 1981. aastal. Avastaja, USA mikrobioloogi Willy Burgdorferi järgi kannab see spiraalikujuline bakter (spiroheet) nimetust Borrelia burgdorferi. Teadaolevalt ei tekita borrelioosibakter toksiine, vaid ründab ise organismi elusrakke. Seepärast on tõbe raske diagnoosida: antikehad kujunevad veres viivitusega ja haigus võib jääda varases faasis määramata. Samas püsivad antikehad veres veel kaua pärast tervenemist, nõnda võib haigust hoopis üle diagnoosida.
Kuna laborimeetodid ei ole usaldusväärsed, hinnatakse kõigepealt haiguse kliinilist pilti. Puukborrelioosi olulisim sümptom on puugihammustuse ümber ühe kuni nelja nädala jooksul tekkiv lööve: roosakaspunakas laik (erüteem), mis võib keskelt olla heledam. Hiljem lööve kaob, kuid samas ei pruugi seda üldse tekkidagi. Peale selle on haigusel hulk muid sümptomeid, nagu palavik, peavalu ja pearinglus, kaalukadu, lihase- ja liigesevalu, nägemishäired jms.
Üldistavalt võib öelda, et tõbi võib kahjustada närvisüsteemi, nahka, lihaseid, silmi ja südant. Borrelioosil eristatakse mitut faasi, kusjuures vaieldakse, kas nn krooniline borrelioos üldse eksisteerib või on tegemist tõve tüsistuste ehk «Lyme’i tõve ravijärgse sündroomiga» (post-treatment Lyme disease syndrome, PTLDS). Igatahes annab teaduslike meetodite ebausaldusväärsus borrelioosi diagnoosimisel võimaluse ebateadusele.
Puugid ja liigirikkus
Borrelioosi kannavad edasi puugid, haiguse reservuaariks ja vaheperemeheks on arvukad mets- ja koduloomad ning -linnud, Euroopas eriti närilised (kes ise ei haigestu). Eestis levitavad tõbe võsa- ja laanepuuk. Mõlemad parasiteerivad oma arengu jooksul mitmel peremehel, mis võimaldab tõvel edasi kanduda liikide vahel ja isendilt isendile.