Depressioon ähvardab? Nutikell annab sellest teadlastele kohe teada

teadus.postimees.ee
Copy
Nutikad aktiivsusmonitorid võivad peagi teada anda ka lähenevast depressioonist. Teadlased uurivad, milliste andmete järgi saaks seda varakult avastada.
Nutikad aktiivsusmonitorid võivad peagi teada anda ka lähenevast depressioonist. Teadlased uurivad, milliste andmete järgi saaks seda varakult avastada. Foto: Garmin

Mis oleks, kui saaksime võimalikku depressiooni ette näha ja inimest selle saabumise eest hoiatada, nii nagu ennustatakse ilma? Leideni ülikooli teadlased korraldavad selleks uuringu, mille käigus jälgitakse osalejate terviseandmeid, aidates tuvastada depressiivsuse varajasi märke.

Tegemist on ühe esimese sellise uuringuga maailmas, mis keskendub õpilaste igapäevaelule, kasutades andmete kogumiseks nutitelefone ja heaolu jälgivaid Garmini nutikellasid.

Depressioon on praegu üsna laialt levinud kurnav haigus. Arvestades seda, et esmase ravi käigus paraneb ainult 50% patsientidest, nõustuvad eksperdid, et kõige tõhusam viis depressiooni kui ülemaailmse haiguse mõju vähendamiseks on selle ennetamine. 

Viieaastane teaduslik uurimisprojekt WARN-D, mida juhib Leideni ülikooli dotsent dr Eiko Fried, kasutab Garmini heaolu jälgivaid nutiseadmeid Vívosmart 4, et jälgida ligi 2000 Hollandi õpilast. Uuritakse, kas neil tekib depressioonile viitavaid nähtusid, mis võivad tulevikus viia ennetustegevuse vajaduseni.

Kooliaeg kipub olema üsna stressirohke ja mõned noored seisavad õpingute ajal silmitsi vaimse tervise probleemidega, näiteks depressiooniga. Uuring viiakse läbi, et mõista paremini, mis tekitab noortes stressi ning millised on nende kogemused. Kogutud andmed aitavad teadlastel välja töötada isikupärastatud varajase hoiatamise süsteemi WARN-D, mis on tasuta kättesaadav nutitelefoni rakendusena.

Selline näeb välja aktiivsusmonotor vívosmart 4, millega õpilaste depressiooninäitajaid mõõdetakse.
Selline näeb välja aktiivsusmonotor vívosmart 4, millega õpilaste depressiooninäitajaid mõõdetakse. Foto: Garmin

Teadlased jälgivad õpilasi aastaid ja püüavad kogutud andmete põhjal ennustada tulevasi depressiooniepisoode. Andmete pidevaks kogumiseks kannavad osalejad ööpäev läbi endaga kaasas Garmini heaolu jälgivat nutiseadet vívosmart 4, vastavad esimese kolme kuu jooksul nutitelefonis igapäevaelu puudutavatele küsimustele ja sünkroonivad oma andmeid nutitelefoni rakenduse Garmin Connect abil. Garmin Health API omakorda kogub andmed kokku ja saadab need Fitrockri platvormi kaudu uurimisrühmale.

Nutiseade vívosmart 4 salvestab inimeste unefaase ja kestust, füüsilist aktiivsust, südame löögisagedust, stressitaset ja energiataset Body Battery 3 lahendusega. Teadlased usuvad, et just inimese uneandmed võivad saada oluliseks indikaatoriks võimalike vaimse tervise probleemide kohta.

Garmin pakkus Leideni ülikooli teadlastele tehnoloogiapaketti, mis vastab rangetele Euroopa privaatsuspoliitika õigusaktidele.

Uuringus kasutatud Fitrockri tarkvara on loonud ettevõte Digital Rebels GmbH. Selle uurimis- ja analüüsiplatvorm aitab lihtsasti hallata ja sünkroonida Garmini nutikellasid, millel on juurdepääs toorandmetele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles