Taltechi Virumaa kolledži põlevkivi kompetentsikeskuse juhataja Kalle Pirk teab rääkida, et kui Eesti Energia tegi 2017. aastal oma tootmisseadmete peal katseid, saates koos põlevkiviga reaktorisse ka purustatud kummisegu, siis see katse õnnestus, mistõttu võib öelda, et tulemuslikkus on juba kontrollitud. Samas möönab Pirk, et plastiga selliseid tööstuslikke katseid veel tehtud pole.
«Laborikatsete põhjal võime öelda, et plastid sobivad pürolüüsi hästi. Küsimus on praegu selles, milline võiks olla õige proportsioon – kas 5, 10 või 20 protsenti, et see toimiks ka tööstuslikus protsessis ning oleks võimalikult efektiivne,» ütleb Pirk. «Katsed näitavad, et võib kasvõi pooleks panna ja asi toimib.»
Olga Pihl lisab, et ega ei olegi mõtet selle plastikoguse suurendamisega väga pingutada, sest plastijäätmeid lihtsalt ei tekki Eestis nii palju, et õlitootmisele püsivat toorainevoogu tagada.
HEA TEADA: Mida teha plastijäätmetega?
Plastijäätmete taaskasutamiseks on kolm põhimõttelist võimalust, millest ringmajandusse sobituvad kaks esimest:
- mehaaniline – läbi ümbersulatamise ja uuesti tooteks vormimise;
- keemiline (kemikaalidega töötlemine, pürolüüs, gaasistamine);
- põletamine.
Mehaanilisele ümbertöötlemisele alluvad vaid valitud plasttooted, mis on saadud ühe polümeeri baasil, mis sisaldab minimaalses koguses lisaaineid ja mida on võimalik enne sulatamist puhtaks pesta ja kõrvalistest detailidest eraldada. Kõige tähtsam on, et antud baaspolümeer üldse allub sulatamisele.
Sulatamisele eelnevad kogumise, sorteerimise, pesemise, kuivatamise ja granuleerimisprotsessid teevad ringlusse suunamise kalliks.
Mehaanilisele taaskasutusele mittealluvad plastjäätmed tuleks muuta uuesti algmonomeerideks, mis harvadel juhtudel on võimalik otsese kemikaalidega töötlemise kaudu.
Universaalsem lahendus on pürolüüs, mis lubab ümber töödelda jäätmeplasti, mis mehaaniliseks või kemikaalidega ümbertöötlemiseks ei sobi.
Siin tuleb lahendada mõned tehnoloogilised probleemid, millest olulisim on soojuse ühtlane ülekanne pürolüüsitavale materjalile.
Lisaks tuleb lahendada pürolüüsi gaasi, õli ja tahke jäägi kasutamise ja võimaliku jäätmena tekkiva reaktsioonivee utiliseerimine. Lisanduvad investeerimiskulud seadmetesse ja teenindavasse taristusse.
Kui kõik komponendid suunata kütusteks, siis on sama energiahulga kättesaamiseks odavam otsepõletamine.
Allikas: Hella Riisalu