«Kundas on praegu kõige rohkem tehnilisi ressursse: materjali kuivatamiseks saime kasutada seisvat küttekoldega põlevkiviveskisüsteemi ja ka tsemendijahvatusvõimsust Kundas jagub,» kinnitas Kunda Nordic Tsemendi tootmisjuht Väino Korjuhin, kes vastutas vulkaanilise tuha katsejahvatuse läbiviimise eest Kundas. «Katsejahvatus pakkus meile omajagu väljakutseid, aga tänu heale meeskonnatööle saime katsejahvatuse edukalt lõpuni viia,» meenutas Korjuhin.
Vulkaaniline tuhk on looduslik putsolaan, mis sisaldab kaltsium-, räni-, alumiinium- ja raudoksiide sisaldavaid mineraale nagu tsementki. Jahvatatult ja veega segatult moodustab vulkaaniline tuhk aeglaselt kõveneva ja vastupidava materjali, millega saab asendada klinkrit.
«Arvestuste kohaselt on vulkaanilise tuhaga võimalik tulevikus asendada isegi kuni pool klinkrist, samal ajal kui 30 protsenti on tüüpilisem tulemus, mida lähiajal oodata,» väitis professor Rolands Cepuritis.
Kontsernile sobib Islandi materjal suurepäraselt, sest nende jaoks on kogu Põhjala nagu üks piirkond, liiatigi on Islandil ka mitu kohalikku tehast.
«Selliseks tootmiseks on vaja ehitada eraldi tehnoloogilised liinid. Meie katsetootmise korral sai tuhk esmalt lastud läbi põlevkiviveski, siis veel läbi tsemendiveski – see pole suurtootmise mahtude juures sugugi kuluefektiivne. Igal juhul proovipartiid said valmis, saatsime need Saksamaa, Rootsi ja Norra keskustele lähemalt uurimiseks, tagasiside on väga hea,» võttis Einstein katsetused kokku ning märkis, et positiivsete stsenaariumite puhul võiks kontsern asuda vulkaanilise tuha lisandiga tsementi tootma 3-5 aasta pärast.
Printimisbetooniks sobib uus tsement väga hästi