Jääaja Keskus avas väljapanekud inimtegevuse mõjust keskkonnale

BNS
Copy
Isadepäev Jääaja Keskuses 2008.
Isadepäev Jääaja Keskuses 2008. Foto: Sille Annuk

Jääaja Keskuse kolmanda korruse ruumid on uuenemas ja avatud on taas kolm ruumi inimese tegevuse mõjust keskkonnale - väljapanekud «Eestlane, põline rikas…?» ja «Kas ehitame rehvitorni Kuule?» annavad ülevaate inimese igapäeva tegevustest ja selle mõjust tulevikule.

Igal aastal maailmas toodetavatest autorehvidest tehtud torn on kõrgem kui Maa ja Kuu vahemaa. Üks auto koosneb aga umbes 28 000 detailist, mis veetakse kokku üle maailma, ning ühe masina «eluea» jooksul kulutab ta kuni 36 autorehvi, kaheksa piduriketast ja kolm-neli akut.

«Ega me oma näitustega jalgratast ei leiuta, tegu on teemadega, millest on juba kaua räägitud,» tõdes näituste kuraator, Jääaja keskuse tegevjuht Kadri Valner. «Püüame paljud igapäevategevused «tõlkida numbrite keelde», lootuses, et need faktid jäävad meelde ja mõjutavad meid.»

Samas ei piirduta vaid numbrite jälgimisega, täiendas Valner. «Vaatame ka autotööstuse tulevikku, seda nii autoajakirjanike kui Lähte gümnaasiumi õpilaste abil, kes joonistasid oma visiooni tulevikutranspordist.»

Näitustel kiigatakse ka inimese kööki ja riidekappi, pannes külastajale südamele, et aastas 330 kilogrammi ära visatud sööki iga inimese kohta või 25 kilogrammi aastas ostetud rõivaid on väga suur hulk, mida saab mõistlikult käitudes kindlasti vähendada. Et mitte ainult näidata, siis saab ka mõned näpunäited väljapanekult kaasa.

Tartumaal Äksis asuv Jääaja Keskus on jaanuaris ja veebruaris avatud kolmapäevast pühapäevani kell 10-17.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles