Väikesele meeskonnale on kosmosemissiooni korral kõik suur väljakutse. Näiteks Foresail-1 puhul oli suurim katsumus kogu tehnoloogilise platvormi nullist kuni soovitud kujul lõpuni valmis ehitamine. Eesmärk on teha avatud lähtekoodiga ja dokumenteeritud süsteem. Selleks et autoriõigused maailmale loovutada, peab need kõigepealt ise arendustööga saama. Täitsa uut asja meisterdades kipub ikka juhtuma nii, et mõned asjad ei tule esimesel korral kohe välja. See ongi kõige suurem mure. Vana asja uuesti tegemine pole aga kuigi huvitav teadusstrateegia.
Kas satelliidiehitus on otsast lõpuni käsitöö, alates kõikvõimalike ehitusmaterjalide valikust kuni sidesüsteemide loomiseni?
Kuupsatelliitide alamsüsteeme saab tänapäeval muidugi ka osta. Aga nagu öeldud, oleme meie valinud tehnilise innovatsiooni tee. Satelliidiosade valik, kogu elektroonika ja tarkvara ülesehitus, katsetused ja seadistused – kõik tuleb ise teha. Piisab vaid väikesest rumalast veast ning kogu hästi planeeritud satelliidi töö võibki olla halvatud. Lihtsam on teha satelliiti, mis korralikult ei tööta. Palju raskem on teha satelliiti, mis töötab nii, nagu plaanitud.
Meie eesmärk on töötada Foresail-1 näitel satelliitide missioonideks välja nii-öelda avatud tarkvaralahendus, mida saaks kõik huvilised vabalt kasutada. Tõsi, selliseid lahendusi juba pakutakse, aga need ei ole veel eriti kvaliteetsed.
Kui palju materjaliteadust on satelliidi nullist ehitamisel mängus?
Kuupsatelliit on tegelikult täitsa tavaline väike robot, mille ehitamiseks pole tingimata vaja appi võtta suurt teadust. Vaja on vaid väga head inseneritööd, hoolsat katsetamist ning hästi läbi mõeldud ja töökindlat hankimise ja tootmise ahelat. Miks me ei ehita praegu näiteks USA Kuu-missioonidel kasutatud Saturn 5 tüüpi rakette, vaid käime kosmoses aina uute mudelitega? Põhjus on selles, et kuigi vanad täpsed tööjoonised on olemas, pole võimalik taastada kunagist raketi tootmise protsessi: vahepeal on osa tootjaid ja allhankijaid töö lõpetanud, muutunud on materjalide omadused ja nii edasi. Kui omal ajal ehitati näiteks kogu elektroonikasüsteem valmis nende osadega, mis töötasid toona saada olevaist kõige paremini, siis nüüd oleks vaja leida kunagiste komponentide asemele uued. Sama moodi pole ka satelliidi ehitamine mitte niivõrd ehitustöö, vaid selle ehitusprotsessi ehitamine. Ehk leida tuleb viis, kuidas niisugune keeruline elektroonikatoode saaks valmis ja läbiks nii vaakumi-, vibratsiooni- kui ka temperatuurikatsed, et see kosmoses töötaks, ning seda ikka uuesti ja uuesti.