Euroopa Innovatsiooninõukogu rahastus ja toetused 2023. aastal
Järgmisel aastal toetab innovatsiooninõukogujärgmisi alasid:
- Euroopa Innovatsiooninõukogu rahastamisvahend «Pathfinder» (343 miljonit eurot) multidistsiplinaarsetele uurimisrühmadele tuleviku-uuringuteks, mis võivad viia tehnoloogiliste läbimurreteni (toetuse suurus kuni 4 miljonit eurot).
- Euroopa Innovatsiooninõukogu rahastamisvahend «Transition» (128,3 miljonit eurot), et muuta teadusuuringute tulemused innovatsioonivõimalusteks, keskendudes rahastamisvahendi «Pathfinder» projektide ja Euroopa Teadusnõukogu kontseptsiooni tõendamise projektide tulemustele, et kujundada välja tehnoloogiad ja luua konkreetsete rakenduste jaoks ärimudelid (toetuse suurus kuni 2,5 miljonit eurot).
- Euroopa Innovatsiooninõukogu rahastamisvahend «Accelerator» (1,13 miljardit eurot) toetab idufirmasid ja VKEsid ning võimaldab neil töötada välja ja võtta ulatuslikumalt kasutusele suure mõjuga uuenduslikke lahendusi (HIT-tehnoloogiaid), millel on potentsiaali luua uusi või kujundada ümber olemasolevaid turge (toetuse suurus kuni 2,5 miljonit eurot, omakapitaliinvesteeringutena 0,5–15 miljonit eurot).
Kõigil Euroopa Innovatsiooninõukogu projektides osalejatel on juurdepääs ettevõtluse kiirendamise teenustele, mille vahendusel pakuvad nõustamist juhendajad, mentorid ja eksperdid ning aidatakse luua partnerlusi äriühingute, investorite ja muude osalejate vahel, samuti võimaldatakse kasutada mitmesuguseid muid teenuseid ja osaleda üritustel.
Mida on toetused seni saavutanud?
Euroopa innovatsiooninõukogu mõjuaruanne kaardistab EICi mõju alates 2014. aastast, mil EIC alustas oma täiemahulist tegevust, kuni 2021. aastani.
Siiani eraldatud toetustega
- on loodud EICi ettevõtjate portfoolio, mille väärtus ületab 40 miljardit eurot ja kuhu kuulub 12 ükssarvikut ja 112 kentauri;
- on eraldatud 10 miljardi euro väärtuses investeeringuid portfooliosse kuuluvatele ettevõtjatele, sealhulgas riskikapitali ettevõtjatele korporatsioonidele ja riiklikele tugipankadele;
- rahastamisvahendist „Accelerator» on eraldatud 20% rahastusest naisjuhtidega ettevõtetele ja rahastamisvahendist „Pathfinder« üle 30% naisteaduritele;
- on ellu viidud 92 investeerimislepingut, mille käigus on võimendatud EICi fondi kaasrahastuse abil investeeringuid 500 miljoni euro ulatuses (st et iga eurone investeering on kasvatatud EICi fondi kaudu 2,6 eurole);
- on toetatud 500 teadusprojekti, mis on andnud tulemuseks umbes 1 375 innovaatilist lahendust, millest üle 90% puhul on tõenäoliselt tegemist uue või parema tootega või protsessiga;
- on toetatud 100 miljoni euroga murranguliste ideede levikut EIC rahastamisvahendi „Transition» esimese projektikonkursi kaudu.
Euroopa Innovatsiooninõukogu kasutab rahastamise haldamisel ennetavat lähenemisviisi. Seda aitavad ellu viia EICi programmijuhid, kes koostavad innovatsiooni ja murrangulise tehnoloogia tulevikuvisiooni ning suunavad projektide portfelle seatud eesmärkide saavutamiseks.
Euroopa Innovatsiooninõukogu liige on ka Eestist pärit Skeleton Technologiesi kaasasutaja ning tegevjuht Taavi Madiberk.