Raport, mis põhineb kümnete ekspertide ning sadade teadustööde analüüsil, annab Euroopa Komisjonile soovitusi kriiside paremaks ennustamiseks, ohjamiseks ning kriisidest taastumiseks. Enamikku pakutud universaalsetest nõuannetest saavad arvestada ka riigid või omavalitsused.
Kriisid ei tule ühekaupa
Pooleteise aasta jooksul analüüsisid kümned eksperdid varasemaid kogemusi ning tegid järeldusi, millest uuteks kriisideks õppida. Raporti koostamist juhtis Euroopa Komisjoni peateadusnõustaja, Tallinna Tehnikaülikooli professor, akadeemik Maarja Kruusmaa. «Analüüsi põhiline järeldus on, et Euroopa strateegiline kriisijuhtimine vajab kohandamist uue olukorraga ja praegusel kujul sobib pigem minevikku, kus kriisid tekkisid ühekaupa,» rõhutab ta.
Raport näitab Kruusmaa sõnul, et uue aja kriisid on pigem multikriisid, eskaleeruvad kiiresti ning ettearvamatult üle piiride ja valdkondade. Riigivalitsemine on aga seevastu valdavalt valdkonnapõhine ning teeb selliste kriiside ohjamise aeglaseks ning ebatõhusaks.
Mis veel teadlastele muret valmistab?
Selgub, et paljudes riikides puuduvad plaanid kriitilise infrastruktuuri kaitseks, mis aga on hädaolukorras ellujäämiseks või oluliste teenuste tagamiseks vajalik. Riskijuhtimine ei arvesta alati tänaste riskidega ega suuda ette näha tulevikuriske. Riigid ei arvesta kriiside pikaajalise mõjuga, samuti pole selge, kuidas teha erinevate riikide ja ametkondadega koostööd, kui ühes riigis on ühesugused ja teises teistsugused reeglid.
Millised on teadlaste soovitused?
Raporti soovitused käsitlevadki näiteks kriitilise taristu vastupidavuse suurendamist, andmete kogumist ja jagamist ajakriitilistes oludes, elanikkonnakaitset, otsustajate suhtumist ning suhtlemist kodanikega ning kaasamist ja koostööd.