Soolast patarei hoiab tuule- ja päikeseelektrit tuulevaikseks ööks (1)

Copy
Päike ja tuul annavad eri aegadel rohkem või vähem elektrit, kuid soodsa ilmaga peab midagi salvestama ka halvemateks aegadeks, kui tuul ei puhu, päike ei paista ja veehoidlad on tühjad. Selleks sobikski pikaajaline ja odav sulasoolapatarei.
Päike ja tuul annavad eri aegadel rohkem või vähem elektrit, kuid soodsa ilmaga peab midagi salvestama ka halvemateks aegadeks, kui tuul ei puhu, päike ei paista ja veehoidlad on tühjad. Selleks sobikski pikaajaline ja odav sulasoolapatarei. Foto: Kenueone/Pixabay

Taastuvelekter saabub meile hooti ja siis ei jõua seda alati korraga ära tarbida – näiteks päikeselisel suvel või tuulisel sügisel. Külmal ja pimedal ajal, kui tuul ka ei puhu, on aga vaja energiat kuskilt mujalt saada. Selleks puhuks sobib hästi sulasoolapatarei, mis suudab elektrilaengut väga kaua hoida ning salvestab roheenergiat nagu sahver kasvõi üle talve.

Sulasoolapatarei pole seotud samanimelise tuumaenergia tehnoloogiaga, vaid nimi tuleneb sellest, et vastav patarei annab energiat siis, kui sool on sulanud. Tavalistes nii-öelda hoiutingimustes on sedasorti energiasalvesti tahkes olekus, külmutades paigale ioonid, mis elektrilaengut kannavad. Seega säilib akusse talletatud elekter väga pikka aega kadudeta, näiteks tuulisest sügisest ja päikselisest kevadest aastavahetuse hämara aja ja talveni. Kui elektrit vaja, tuleb patarei üles soojendada.

Tagasi üles