«Samuti tahame, et naisteadlaste osakaal oleks senisest suurem,» rõhutab Spalatu. Ka siin on häid tulemusi näidata – projektis osaleb mehi ja naisi peaaegu võrdselt (vastavalt 51% ja 49%).
Teadussaavutused peavad jõudma tööstusesse ja sealt ühiskonna kasutusse – nii on projekti kaasatud ka kaheksa valdkonnas tegutsevat tööstusettevõtet.
Seega ühendab RENEW-PV juhtivaid teadlasi ning ettevõtteid Euroopast ja maailmast, stimuleerib edasist globaalset teadusarendust ja -koostööd ning toetab keskkonnasõbralike, kõrge kvaliteediga uute õhukesekileliste PV-tehnoloogiate kasutuselevõttu. Otsene eesmärk on tipptasemel teadustegevus, aga ka karjääri alustavate teadlaste ja doktorantide karjääri toetamine eelnimetatud võrgustiku, koolituste, juhendamise ja valdkonna teaduskoostöö integreerimise teel.
Nagu öeldud, peab COST oluliseks ka uute töökohtade loomist rohelise majanduse nõuetele vastavas tuleviku PV-tööstuses. Pikemas perspektiivis peaks juba lähiaastatel nägema uusi patente ning ülikoolide-teadusasutuste juures tegutsevaid innovatiivseid ettevõtteid.
Millised riigid projektis kaasa löövad?
COST-riikidest on RENEW-PV projektiga CA21148 liitunud lisaks Eestile Austria, Bulgaaria, Horvaatia, Küpros, Tšehhi, Taani, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Itaalia, Läti, Leedu, Luksemburg, Moldova, Norra, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Hispaania, Rootsi, Šveitsi, Türgi ja Suurbritannia. Lisaks neile Sloveenia, Belgia ja Serbia. Rahvusvaheliste partneritena on esindatud USA, Austraalia, Brasiilia, Hiina, Jaapan, Mehhiko, Lõuna-Korea ja Usbekistan. COST-riikide naabritest soovivad oma panuse anda ka Ukraina, Aserbaidžaan ja Gruusia.
Euroopa Teaduse ja Tehnoloogia koostöövõrgustiku COST tegevuse ja projektide kohta saab põhjalikumalt lugeda SIIT. Tallinna Tehnikaülikooli keemiliste kiletehnoloogiate teaduslabori juhataja on hinnatud teadlane, kaasprofessor Ilona Oja Acik.