Rekordiline andmeedastuskiirus on umbes kaks korda nii palju, kui on kogu maailma interneti läbilaskevõime.
Taani tehnikaülikooli ja Chalmersi ülikooli teadlased kasutasid sellise kiiruse saavutamiseks spetsiaalselt disainitud kiipi, mis saadab infot «vikerkaarelaseriga». See tähendab, et ühe laserkiirega edastatakse korraga valgust paljudel erinevatel lainepikkustel ja kogu spektris toimub valguse muundamine vastavalt saadetavatele bittidele. Valgus suunatakse tavalisse optilisse kaablisse ning vastuvõtja peab igast valguse värvist välja noppima andmed, mis saabuvad samal ajal paljudel lainepikkustel korraga.
Tavaliselt saadavad ühevärvilised laserid üsna kitsas sagedusalas andmeid ning kui neid kasutada edastamiseks kiirusega 1,8 petabitti sekundis, läheks vaja juba ligi tuhat kõrvuti töötavat laserit.
Teadlased avastasid tohutu andmeedastusvõime üsna juhuslikult. Samas tähendab see uutmoodi laseriga andmeedastus ka võimalust seda värskelt saavutatud rekordit kiirelt purustada. Kui ülekandeseadet edasi arendada, usuvad katses osalenud teadlased, et ka 100 petabitti sekundis poleks võimatu.
Lahendus aitaks veel andmesidevõrkude energiatarvet tohutult kokku hoida, sest paljude laserite asemel piisaks ülekandeks ühest seadmest.
Kuidas see töötab?
1,84 petabitti sekundis edastatakse andmeid üle «vikerkaare» ehk korraga valguse erinevatel lainepikkustel. Kõigepealt jagatakse andmed modulaatorite vahel ära, mis moduleerivad erinevat värvi valgust ehk vastavaid lainepikkusi andmetega. Siis kiirgab laser selle valgena näiva valgusena läbi valguskaabli vastuvõtjasse. Seal tehakse vastupidine protsess - jagatakse valgus spektris laiali erinevateks lainepikkusteks ja võetakse sealt välja edastatud andmed.