Tõenäoliselt olete enne selle artikli lugemist sirvinud juba mõnda uudisportaali, laikinud sõprade postitusi, guugeldanud mõnd huvipakkuvat teemat või kerinud noortega koos TikTokki. Meie igapäevased tegevused on tihedalt läbi põimunud digilahendustega. Oleme harjunud mõtlema, et siseneme arvutite ja telefonide kaudu eraldiseisvasse maailma, mis ei puutu kuidagi kokku looduskeskkonnaga. Nii see kahjuks pole. Iga saadetud e-kiri või foto, avatud uudis või vaadatud video tekitab kasvuhoonegaase ja kiirendab kliimasoojenemist. Keskkonnajälg ei piirdu aga ainult failide üleslaadimiseks kuluva energia ja selle kaudu eralduva süsihappegaasiga, vaid sellele lisandub andmete talletamine kogu nende eluaja jooksul.
Kõik võrgus tehtavad üksikud toimingud on suhteliselt väikese energiakuluga – seadmete sisselülitamiseks ja internetivõrgu toiteks kuluva energia tõttu eraldub ehk paar grammi süsinikdioksiidi. Interneti toetamiseks ja üha enamate andmete salvestamiseks on aga vaja suuri ja võimsaid andmekeskuseid, mis moodustavad üha suurema osa globaalsest energiatarbest. Energiat kulub nii serverite töös hoidmiseks kui ka jahutamiseks. Kuigi suuremad serveripargid on end deklareerinud süsinikuneutraalseks, ei tähenda see veel seda, et CO2 heidet ei teki. Süsinikuneutraalsus on saavutatud muude tegevustega, näiteks CO2 kvootide ostmise või metsa istutamisega.
Internet ja seda toetavad süsteemid toodavad praegu kokku umbes miljard tonni kasvuhoonegaase aastas. Samal ajal on enamik internetis salvestatud andmemahust sisuliselt prügi. Uuringute järgi pole 90 protsenti andmetest pärast nende võrku salvestamist uuesti kasutatud. 91protsendile veebilehtedele ei toimu Google’i otsingumootorist mingit liiklust. Need faktid annavad juba aimu, kui palju on veebis andmeid, mida ilmselt kunagi ei kavatsetagi kasutada. Digiprügi tekitab igal aastal sadades miljonites tonnides kasvuhoonegaase. Digisaastamine pole veel palju kõlapinda leidnud, kuid sellest hakkab saama sama suur probleem, kui on praegu ühekordse plastiga.
Interneti ja seda toetavate süsteemide süsinikujalajälg moodustas Lancasteri ülikooli teadlase Mike Hazasi sõnul veel mõned aastad tagasi umbes 4 protsenti ülemaailmsest kasvuhoonegaaside heitkogusest. See on võrdne kogu lennunduse tekitatud süsinikujalajäljega. Prognooside järgi need heitkogused kahekordistuvad 2025. aastaks. Pessimistlike ennustuste kohaselt võib internet aastaks 2030 moodustada koguni 50 protsenti kogu maailma energiatarbimisest ja sellega seotud kasvuhoonegaaside tekkest. Seda kasvu põhjustab peamiselt inimeste igapäevane internetitarbimine.