Maa-alune maailm võlus Iirimaal sündinud meest juba lapsena. «Ma ei teadnud küll kaevandustes töötamisest palju, kuid selle tööstusharu ajalugu ulatub mu kodumaal rohkem kui tuhande aasta taha. Dublini Rahvusmuuseumi näitustel sai näha ilusaid kulla-, vase- ja hõbedanäidiseid,» meenutab Hand. Kullakaevurit mehest ei saanud, kuid kui 1970ndatel avastati Dublinist vähem kui tunniajase autosõidu kaugusel Euroopa suurim tsingivaru, avati seal Tara kaevandus. «Pääsesin tööle uuringuosakonda. Olin äärmiselt õnnelik. Ehkki mul polnud õrna aimugi, kuidas kaevandus töötab, oli sõpradele siiski väga lahe öelda, et suur osa minu tööpäevast möödub sügaval maapõues,» naerab praegune tippspetsialist karjääri algusele mõeldes.
Tony Hand jäi Tara kaevandusse 30 aastaks. «Lisaks tsingile kaevandasime natuke ka pliid. Aja jooksul muutus palju. Kaks korda vahetus omanik - 1980. aastate keskel sai kaevanduse omanikuks Soome firma Outokumpu, 2004. aastal võttis ohjad üle Rootsi firma Boliden. Uute tuultega tulid ka investeeringud - kaasaegsem tehnika, turvalisem töökeskkond. Tervis ja ohutus muutusid tööelu väga oluliseks osaks,» kirjeldab Hand. «Samuti paranesid pidevalt keskkonnaseire ja -juhtimine. Kuna kaevandus asub Navani linna, Blackwateri ja Boyne’i jõgede ning riigi parimate põllumajandusmaade läheduses, kehtivad seal ranged keskkonnaeeskirjad. Ja tegelikult hoiab kaevandus oma keskkonnamõju tunduvalt alla lubatud ülempiiri.»
Vähem vett, energiat, jäätmeid
Hiljuti asus Tony Hand tööle Tallinna Tehnikaülikooli ning tema ametinimetus on jätkusuutliku kaevandamise projektijuht. Kas mäetööstuse puhul saab üldse sellist omadussõna kasutada? «Kaevandamine ei ole oma olemuselt jätkusuutlik, mida rohkem kaevandame, seda vähemaks jääb maapõues varu,» nõustub Hand, «kuid maavara kaevandamist ja töötlemist saab oluliselt säästvamaks muuta. Näiteks vähendada vee- ja energiakasutust. Ka jäätmed on üheks probleemiks,ning siin on üheks lahenduseks ringmajandus. Kui leidub ettevõtteid, kes saaks oma toodete või teenuste jaoks jääkmaterjale ära kasutada, väheneks kaevandussektori jäägid,» räägib Hand.