Inimesele ohtlik zoonoos
Siberi katku põhjustab bakter Bacillus anthracis, mis levib äärmiselt elujõuliste spooride abil. Tegemist on eeskätt taimtoiduliste loomade haigusega, mis võib kanduda ka inimesele. Loomad saavad tõve toiduga. Kahjustub põrn, mistõttu inglise keeles kasutataksegi loomade puhul sageli nimetust splenic fever (põrnapalavik). Inimeselt inimesele haigus ei levi, sellesse haigestutakse, puutudes kokku haigete loomadega otse või saastunud loomsete materjalidega (nahad, vill, liha).
Inimesel eristatakse selle haiguse kolme vormi: nahavorm (95 protsenti haigusjuhtudest), soolevorm ja kopsuvorm. Kui tõbi on organismi tunginud nahavigastuse kaudu, tekivad nahale kõigepealt villid, mis päeva-paari pärast lõhkevad. Moodustub haavand, mis kattub pruunjasmusta koorikuga. Siit tulenebki üks tõve nimetustest anthrax, mis tähendab kreeka keeles sütt. Tõve sümptomid on palavik, halb enesetunne ja peavalu. Kahjustatud piirkonnas tekib põletik. Kui haigust ei ravita, sureb nahavormi 5‒20 protsenti haigestunutest.
Soole- ja kopsuvorm saadakse kas nakatunud liha süües või haigustekitajaid sisse hingates; mõlema korral on suremus märgatavalt suurem. Eriti ohtlik on Siberi katku kopsuvorm. Nii soole- kui ka kopsuvormi sümptomid sarnanevad alguses külmetushaiguse omadega, peagi tõuseb aga kõrge palavik. Kopsuvormi korral tekivad hingamisraskused, soolevormi korral kõhuvalu, veriokse ja verine kõhulahtisus. Ilma ravita küündib suremus mõlemal juhul üle 85 protsendi.
Siberi katku ravitakse antibiootikumidega, riskirühmadesse kuuluvaid isikuid vaktsineeritakse.
Üks kümnest Egiptuse nuhtlusest
Arvatavasti on Siberi katku kirjeldatud Teises Moosese raamatus ühe Egiptuse nuhtlusena, nimelt viiendana, mis tabas kariloomi. Homeros on kirjeldanud surmavat tõbe, mis tabas Trooja sõja ajal kõigepealt veoloomi, seejärel koeri ja lõpuks sõdureid. Rooma kirjanik Vergilius räägib oma teoses «Georgica» tänapäeva Austria aladel 100 aastat eKr kariloomi haaranud tõvest, mis ilmselt oli põrnataud. Seesuguseid kirjeldusi leiab ka kesk- ja uusajast. Paarisaja aasta eest näis tõve raskuskese olevat Venemaal, sellest ka üks tõve nimesid – Siberi katk.