Berkeley lab´i katsetes leiti, et puhast ja kallist lipaasi pole siiski vaja ning hakkama saadi ka odavamate ensüümikokteilidega, mida saaks juba tootmises kasutada.
Kui plast töötab elektroonikas isolaatorina, siis vaja on ka elektrijuhte. Selleks loodi prinditav «tint», mis koosneb biolagunevatest polüester-sideainetest, juhtivatest täiteainetest, nagu hõbedaosakesed või süsinik, samuti kaubanduslikult saadaolevatest odavatest ensüümikokteilidest. Tint saab oma elektrijuhtivuse hõbeda- või süsinikuosakestest ning biolagunevad polüestersideained toimivad liimina, mis hiljem vahelt ära laguneb.
Teadlased kasutasid elektriskeemide väljatrükiks tavalist 3D-printerit elektrit juhtiva tindiga, et printida vooluringide mustreid erinevatele pindadele, nagu näiteks kõva biolagunev plast, paindlik biolagunev plast, riie jne. Sellega saadi kinnitus, et tint tõesti nakkub nende materjalidega ja moodustab pärast kuivamist töötava seadme.
Kuidas toimub elektroonika lagunemine?
Järgmisena katsetasid teadlased seadme taaskasutusse võetavust, kastes selle sooja vette. 72 tunni jooksul lagunesid vooluringi materjalid koostisosadeks – hõbedaosakesed eraldusid täielikult polümeersetest sideainetest ja polümeerid lagunesid ohututeks monomeerideks, lastes kasutatud metalliosakesed ilma täiendava töötlemiseta hõlpsasti kätte saada. Ligikaudu 94% kasutatud hõbedaosakestest sai taas ringlusse võtta ja taaskasutada sarnase seadme sees.
Üllatuslikult elasid ensüümid biolaguneva materjali sees edasi veel kolmkümmend päeva pärast lagunemisprotsessi algust ja viisid oma töö täielikult lõpule. Teadlastel oli kahtlus, et äkki elektrivool kahjustab neid, kuid ilmselt polümeerne struktuur kaitses mikroorganisme.
USA kaitseministeeriumi ja energeetikaministeeriumi rahalisel toel üritatakse järgmise sammuna ehitada valmis biolagunev mikrokiip, mis on tunduvalt raskem ülesanne. Ehitusmaterjalid selleks on aga enam-vähem olemas.