Keskkonnaagentuur on kahepaiksete vabatahtlikku seiret korraldanud nüüd juba neljal aastal. Agentuuri eluslooduse osakonna juhtivspetsialisti Rauno Kalda sõnul on seire peamine eesmärk kaardistada kahepaiksete sigimisveekogusid ning liikide levikut. «Rõõm on tõdeda, et vabatahtlike ja nende tehtud vaatluste arv on tõusuteel, seda hoolimata vahepealsetest tagasilöökidest, kui Covid-19 viiruse leviku tõttu ei saanud paaril aastal läbi viia avalikke õppepäevi ning uus Loodusvaatluste nutirakendus ootas valmimist. 2022. aastal sisestas kevadel ja suve algul toimunud seireperioodil andmeid 81 vabatahtlikku. Sageli käiakse vaatlusi tegemas aga mitmekesi koos, seega on osalejate koguarv seires tegelikult palju suurem,» rääkis Kalda.
Kokku tehti tänavu 295 vaatlust, mille käigus kohati üheksat kahepaiksete liiki. Enim märgati meie tavalisemaid liike, nagu harilik kärnkonn ja rohukonn, kuid oli ka märksa haruldasemaid kohtumisi. «Näiteks vaadeldi mudakonna, kõret ning harivesilikku – neid kõiki võib pidada haruldasteks ja vaid paiguti levinud liikideks,» selgitas Kalda. Kuigi vabatahtlikud on osutunud heaks levikuandmete kogujateks, ei asenda nad liigiekspertide tööd, kelle põhjalikumad meetodid aitavad leida raskemini tabatavaid liike. «Siin ongi loodussõprade panus ülioluline, sest nende tehtav vabatahtlik seire aitab teadlastel suunata ja hoida välitöödel oma tähelepanu harulduste liikide elualadel,» märkis Kalda.
Vaatluseid tehti kokku 101s 10x10 kilomeetri suuruses seireruudus, mis on, võrreldes igal aastal ekspertide seiratava 10 ruuduga, väga esinduslik pindala. Kahepaiksete vaatlusi laekus 14 maakonnast. Enim vaatlusi tehti Võru (62 vaatlust), Tartu (43), Harju (41) ja Pärnu maakonnas (39). Järgnesid Lääne-Viru (35), Viljandi (17), Rapla (16), Jõgeva (11), Saare (9), Põlva (6), Ida-Viru (5), Järva (5), Lääne (5) ja Hiiu (1) maakond. Seekord ei laekunud ühtegi vaatlust Valga maakonnast.