Austraalias ammutatakse energiat uutmoodi hooldusvabade lainemurdjatega

Kaido Einama
, ajakirjanik
Copy
Vaakumkambriga lainemurdja ammutab energiat kogu veesambast, mis lainetega tekib ja tootja sõnul on seda rohkem, kui pinnalainetes või põhjahoovustes. Esimene selline jaam töötas ühe aasta Tasmaania lähistel.
Vaakumkambriga lainemurdja ammutab energiat kogu veesambast, mis lainetega tekib ja tootja sõnul on seda rohkem, kui pinnalainetes või põhjahoovustes. Esimene selline jaam töötas ühe aasta Tasmaania lähistel. Foto: Wave Swell Energy
  • Betoonkorpuses energiajaama võib avamerele pukseerida või lainemurdjatesse ehitada
  • Energiajaamal puuduvad liikuvad osad veepiirist allpool, seega kestab see kauem
  • Lisaks elektritootmisele võib lainemurdjaga vesinikku toota või vett magestada

Austraalia firma Wave Swell Energy on valmis saanud uutmoodi laineenergiajaama, millel pole veega kokkupuutuvaid osi ja mis tootis esimese aasta jooksul rohkem energiat, kui oodati. Nüüd on plaanis selliseid energiajaamu ehitada nii rannikule lainemurdjatesse kui pukseeritavatena avamerele. Peale elektri võib turbiiniga elektrijaam toota vesinikku või magestada vett.

Firma uus energiatootmise moodul UniWave200 on ehitatud betoonkorpusse ja töötab mitte mehaaniliste laine jõul liigutatavate pontoonidega, vaid vaakumiga. Laine jõul surutakse spetsiaalsest betoonkambrist õhk välja ning tekitatakse vaakum, mis annabki energiat turbiini käivitamiseks.

Turbiin on lihtsa konstruktsiooniga ning soolase mereveega kokku ei puutu, seega kestab palju kauem. Vee all pole ühtki liikuvat osa, mis võiks soolase vee mõjul laguneda või tormiga ära murduda.

Betoonist korpusega elektrijaam on ujuv ning seda võib vedada just sinna, kuhu vaja. Kuid lisaks saab selle ehitada kalda äärde lainemurdjatesse, millega muulid ja kaid võivad hakata ise energiat tootma samal ajal laineid peatades.

Uniwave on aastase katse jooksul näidanud, et toodab rohkem energiat kui merepõhjast või pinnalt laineenergiat ammutavad elektrijaamad, sest õhukambrisse saab võtta kogu veesamba tekitatud energia ja seda on rohkem, kui pinnalainetel või põhjahoovustel.

Esimene selline energiajaam lasti vette aasta tagasi Tasmaania lähedal ning on ookeani kaldal pea igal ajal energiat andev lahendus. Nuriseda saab ainult betoonmonstrumi välimuse üle, mis võib rikkuda ilusaid vaateid Tasmaania rannalt.

Wave Swell Energy juht hindas uut energiajaama väga efektiivseks võrreldes teiste sarnastega. «Meie meeskonnal on hea meel, et saavutasime laineenergiast elektrienergiaks muundamise määra keskmiselt 45–50 protsenti. See on varasemate seadmetega võrreldes tohutu edasiminek ja näitab, et laineenergia saab asuda koos tuule- ja päikeseenergia ning energiasalvestusega tööle osana praeguse aja energiavõrgustikust,» ütles ettevõtte tegevjuht Paul Geason pressiteates.

OWC tööpõhimõte 

(OWC – oscillating water column ehk «võnkuv veesammas»)

OWC on avaga kamber, mis on avatud veepiirist allpool. Kui lained mööduvad energiajaamast, tõuseb ja langeb vesi kambri sees, sundides õhku läbima kambri ülaosas asuvat turbiini, mis toodab elektrit.

Kui varasemad sedalaadi turbiinid olid kahesuunalised, siis UniWave200 kasutab ühesuunalist, mis on töökindlam ja odavam. 

Ainsad liikuvad osad on turbiin ja eritellimusel valmistatud ventiilid, mis kõik asuvad veepiirist tublisti kõrgemal. Vees ega vee all pole liikuvaid osi, mis võiksid mereveest ja tormidest kahjustatud saada.

Allikas: Wave Swell Energy

Lainemurdjad on koostatavad UniWave200 moodulitest, millest igaüks annab kuni 200 kW energiat, seega saaks rannikulinnu varustada ka ilma vees loksuvate betoonkolossideta, peites need muulidesse ja lainemurdjatesse. Tihedalt üksteise kõrvale tõstetud energiajaamad peatavad lained ning sulanduvad hästi kaldaehitistesse.

Muul näeb välja üsna soliidne ja toodab samal ajal ka energiat, peatades lained.
Muul näeb välja üsna soliidne ja toodab samal ajal ka energiat, peatades lained. Foto: Wave Swell Energy

Katsetes selgus, et üks energiajaama moodul tootis 40 kW energiat keskmise ookeanilainetusega, ööpäeva jooksul aga keskmiselt 1 MWh.

Wave Swell Energy on võtnud plaani alustada selliste lainemurdjate-elektrijaamade masstootmist ning on teinud sellest ka promovideo:

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles