Kui astronaut viibib kaaluta olekus pikemat aega, siis selle tõttu, et puudub vajadus hoida skeletti püsti, hakkavad teatud lihased kaotama toonust. Müomeetriga on võimalik lihastoonust ehk lihase pinget mõõta. Myotoni kasutatakse ka lennukipilootide ja teiste pingelistel ametitel töötavate inimeste lihaspingete mõõtmisel, kuid rahvusvahelises kosmosejaamas oli Saksa astronaut Matthias Maurer esimene katsejänes. Tema sõnul oli Myoton neil igapäevane tööriist.
Mis Kosmosefestivalil veel toimus?
Telliskivi Loomelinnakus leidis 12. juulil aset kosmosefestival «100 km kosmosest», mille peaesineja oli Euroopa Kosmoseagentuuri astronaut Matthias Maurer. Maurer veetis hiljuti pool aastat Maast 400 km kõrgusel rahvusvahelises kosmosejaamas, viies seal läbi tehnoloogia-, bioloogia- ja meditsiinivaldkonna teaduseksperimente. Ta naasis kosmosest käesoleva aasta 6. mail SpaceXi kapslis Crew Dragon. Kapsli pehme maandumine Mehhiko lahes lõpetas Maureri missiooni «Cosmic Kiss» (e.k kosmiline suudlus). Maurer oli rahvusvahelise kosmosejaama meeskonnajuht ning pidi täitma tööülesandeid ka avakosmoses väljaspool kaitsvaid kosmosejaamaseinu, kõik eluks vajalik kaasas vaid tema enda skafandris.
Festivali peakorraldaja Katriin Kristmanni sõnul on tegu selle suve ambitsioonikaima teaduspeoga: «Astronaudi esinemine Tallinnas on Eesti kosmoseajaloos esmakordne sedalaadi kohtumine. Loodame, et innustame sellega kohalikke andekaid inimesi ning varsti on meil ka Eesti esimene astronaut.» Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi direktor Antti Tamm on rõõmus, et ESTCube'i noored on andnud kosmose tutvustamisele uue hoo. «Mida rohkem me kosmost uurime, tunneme ja vastutustundlikult kasutame, seda paremini mõistame ka oma koduplaneeti ja oskame tema eest hoolitseda,» ütleb ta.