Eesti teadlased toodavad plastjäätmetest kütust (1)

teadus.postimees.ee
Copy
Foto: Allan Vool

Eesti teadlased tutvustavad sel nädalal Hollandis Euroopa suurimal teadusfoorumil tulevikutehnoloogiaid, mis mängivad olulist rolli rohepöörde ja jätkusuutlikkuse saavutamises nii Eestis, Euroopas kui ka mujal maailmas.

Näiteks on Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolledži teadlased välja töötanud meetodi, kuidas koos põlevkiviga kasutada kütuse tootmisel ka plastjäätmeid. See aitab vähendada nii põlevkivi tarbimist kui plastprügi. Põlevkivi ja teiste materjalide koostöötlemist tunnustati eelmisel aastal ka TalTechi aasta arendustöö tiitliga.

TalTechi sõnul saab kütust toota Eestis välja töötatud spetsiaalset põlevkivile sobivat pürolüüsi protsessi, st materjali kuumutamine kinnises retordis ilma õhu juurdepääsuta. Koospürolüüsis tekivad gaas, õli ja tahke jääk ehk poolkoks, mis kõik võivad leida praktilise kasutuse energeetikas, keemia- või ehitusmaterjalitööstuses.

Arendusprojekti teeb eriliseks, et põlevkivi ja jäätmete koospürolüüsi saab juba täna tööstuslikult rakendada Eesti põlevkivitööstuses ning ei vaja uusi seadmeid. Koospürolüüsis kasutatavaid materjale pole üldjuhul tarvis eelnevalt sorteerida, puhastada ega pesta, mis tõttu on meetod tõhus ega kuluta lisaenergiat.

Tänavuses Euroopa teaduspealinnas Leidenis tutvustavad oma saavutusi veel Eesti Maaülikool, Tallinna Ülikool, Tartu Ülikool ja Eesti Kunstiakadeemia. Külastajatele räägitakse tulevikutoidust, jätkusuutlikkust kosmeetikast, uue ajastu kütusetootmisest ja riidetööstuse jääkide taaskasutamisest.

Mainitud projekte tutvustatakse Eesti teaduse messiboksis Research in Estonia algatuse kaudu. Euroopa suurim valdkondade ülene teadusfoorum EuroScience Open Forum toimub 13. – 16. juulini.

Tagasi üles