TÖÖSTUS 5.0 ⟩ Tehnikaülikooli teadlased aitavad ettevõtetel üle minna inimeste ja robotite ühistööle (1)

teadus.postimees.ee
Copy
Hannoveri messil oli sel aastal väljas inimestega suhtlev robot. Tööstus 5.0 tahab panna tööstusrobotid samamoodi inimestega suhtlema.
Hannoveri messil oli sel aastal väljas inimestega suhtlev robot. Tööstus 5.0 tahab panna tööstusrobotid samamoodi inimestega suhtlema. Foto: Chine Nouvelle / Sipa / Scanpix

Tallinna Tehnikaülikooli teadlased osalevad ambitsioonikas Horisondi teadusprojektis, et aidata väikese ja keskmise suurusega ettevõtteid üleminekul inimeste ning robotite ühistööle. Uue mõistena hakatakse projektis kasutama Industry 5.0 ehk tööstus 5.0 terminit.

Projekti eesmärgiks on toetada transpordi- ja elektroonikatööstust, et muuta tootmisprotsess tööstus 5.0 põhimõtetest lähtuvalt jätkusuutlikumaks ja inimesekesksemaks.

Konsortsiumi kuulub 11 partnerit kaheksast Euroopa riigist ja seda juhib Prantsusmaa Lennutööstuse Assotsiatsioon – Aerospace Valley. Koos luuakse teadmusjagamise platvorm, mille kaudu plaanitakse toetada kuni tuhandet väikese ja keskmise suurusega ettevõtet Euroopas, pakkudes neile nii abi tööstus 5.0 põhimõtete rakendamisel, Euroopa sisemiste piiride ülesel sektorisisesel infojagamisel kui ka rahalist tuge projektide elluviimiseks.

Oma teadmised ja oskused on konsortsiumi koondanud uurimis- ja tehnoloogiaettevõtted, ülikoolid ja äriinnovatsiooni keskused, kes pakuvad uute teenuste ja avatud projektikutsete kaudu tuge väikese ja keskmise suurusega transpordi- ja elektroonikaettevõtetele.

Projekti Eesti partner on TalTechi mehaanika ja tööstustehnika instituudi autonoomsete sõidukite uurimisgrupp.

Uurimisgrupi juhi ja TalTechi robootikaprofessori Raivo Selli kinnitusel on oluline liikuda digitaliseerimise ja robotiseerimise tehniliste aspektide juurest edasi inimese ja roboti efektiivse koostöö juurde, et tootmisprotsess oleks jätkusuutlik ja paindlik. Ta lisas: «Just seda peetaksegi silmas tööstus 5.0 kontseptsioonis, täiendades praegust tööstus 4.0-i, mis keskendub digitaliseerimisele. Mõlemad kontseptsioonid koos tagavad jätkusuutliku tootmisprotsessi.»

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles