NASA kulgur leidis Marsilt prügi

tehnika.postimees.ee
Copy
Tehislikust materjalist tükk Marsikulguri kaameras tõstis korraks nii mõnegi Marsi uuriva teadlase pulssi ja vererõhku.
Tehislikust materjalist tükk Marsikulguri kaameras tõstis korraks nii mõnegi Marsi uuriva teadlase pulssi ja vererõhku. Foto: NASA

USA kosmoseagentuuri NASA marsikulgur Perseverance leidis 15. juunil punaselt planeedilt kummalise asja, mis jõudis teadusmaailmas juba veidi tolmu üles keerutada, kuna leid tundus olevat tehislikku päritolu. Paraku osutus asi lähemal uurimisel millekski selliseks, mida keegi ei tahtnuks võõralt planeedilt leida.

Marsikulguri Perseverance ametlikul Twitteri kontol selgitab NASA, et nende kulgur avastas Marsilt sakiliste servadega kaljunuki taha kinni kiilunud materjali tüki ja suutis hiljem tuvastada, et tegemist on millegagi, mis on tehislikku päritolu, mitte looduslik.

Tegemist on ehtsa kosmoseprügiga ehk inimkonna poolt Marsile jäetud termokilega, mida kasutati kulguri kaitsmiseks Marsi karmi atmosfääri eest, kui see planeedi pinnale laskus.

Kuna laskumine toimus mitme kilomeetri kaugusel, siis nüüd on tekkinud küsimus, kas Marsi tuuled võisid kile nii kiiresti sinna toimetada või hõljus see atmosfääris alla langedes oma praegusele kohale.

See tõenäoliselt lendu läinud kiletükk pole muidugi ainuke inimeste jälg naaberplaneedil. Marsikulguri maandumispaigas tuvastas Perseverance´i varustusse kuuluv Marsikopter ülevalt pildistades terve väikese prügimäe, mis missioonist maha jäi:

Inimeste tehnoloogiast tekkinud prügi Marsil Perseverance´i laskumispaigas.
Inimeste tehnoloogiast tekkinud prügi Marsil Perseverance´i laskumispaigas. Foto: NASA

Seega on neist vähestest missioonidest, millega inimkond juba Marsile on jõudnud, jäänud punasele planeedile juba üsna palju laga. Nüüd võib veel selguda, et Marsi tuuled puhuvad selle prügi mööda planeeti laiali ja see omakorda teeb hiljem palju raskemaks inimese jäetud kätetöö eristamise võimalikust kohalikust elust.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles