Kuna ruum oli väike, suutsin siiski kuidagi enne teadvuse kaotust jõuda aknani ja selle lahti lükata. Jäin aknalauale tükiks ajaks lamama.
See oli hea õppetund – osoon on meeldiva värske lõhnaga gaas ainult väikestes kontsentratsioonides, suurtes kontsentratsioonides aga tugev närvisüsteemi ja hingamist paralüseeriv mürk.
Eesti meedias on sõna «osoon» ilmselt kõige rohkem läbi käinud ja tuntuks saanud ETV sellenimelise populaarse saatesarja kaudu. Kui saatejuhiks oli veel Vladislav Koržets, lõpetas ta alati selle keemilise aine valemi rõhutamisega: «Osoon, O3».
Osoonile omast värsket, teravat lõhna võib kõige kergemini tunda männimetsas pärast äikest. Arvatakse, et männivaik on osooni tekke katalüsaatoriks äikeselahenduse ajal.
Olen alati imestanud, miks üsna häid saateid meie maavaradest, soodest, merest, järvedest, jõgedest, lindudest, loomadest ja kaladest jm edastatakse just selle pealkirja all «Osoon»? Mis rolli mängib kõigis neis saadetes just see keemiline aine?
Seni on jäänud täpsemalt selgitamata, mis aine see üldse on, millised on selle omadused, kuidas see gaas atmosfääris tekib, miks ja kuidas teda veepuhastusjaamades toodetakse ning mis seos on osoonil kui intensiivse lõhna ja tugeva oksüdeerijana tuntud gaasil looduskeskkonna ja eriti veega.
Aga neid seoseid on tegelikult üsna palju ja erinevaid.
Värskelt lõhnav gaas
Osooni kui uue, senitundmatu gaasi (O3 ehk trihapniku) avastas juhuslikult Hollandi keemik van Marum 1785. aastal, juhtides elektrivoolu läbi hapniku. Osooni «ristiisaks» peetakse aga Saksa keemikut Christian Schönbeini, kes 1839. aastal andis sellele iseloomuliku terava lõhnaga gaasile nime ozone (kreeka keeles ozein = lõhnama).