Nädalavahetusel toimub traditsiooniline loodusvaatluste maraton

teadus.postimees.ee
Copy
Valge-toonekurg.
Valge-toonekurg. Foto: Urmas Luik

Laupäeva, 11. juuni keskpäeval, saab alguse viies üle-eestiline loodusvaatluste maraton. Pühapäeva keskpäevani toimuv harrastusteaduse sündmus kutsub inimesi eelnevalt registreeritud aladel loodusvaatlusi tegema ja vaatlustest teada andma.

Tänavusel maratonil edastatakse vaatlusi üle Eesti 52 vaatlusalalt, millest 22 asuvad eramaadel ja 30 avalikel aladel. Avalikele vaatlusaladele on oodatud liike vaatlema ja andmebaasi sisestama kõik loodushuvilised.

Laupäeval ja pühapäeval on mitmel vaatlusalal võimalik osaleda juhendatud retkedel, mille käigus saavad osalejad tuttavamaks taimede, lindude, putukate ja paljude teiste eluvormidega. Vaatlusretki juhendavad kogenud loodusetundjad Kuusikul, Pärnus, Tartus, Viljandimaal, Tartumaal, Raplamaal ja Harjumaal.

«Vaatlusi soovitame tõendada fotode, video- või helisalvestustega, et spetsialistid saaksid vaatluse kinnitada või aidata vaatlejat liigi määramisel,» ütleb maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Loodusvaatluste maraton kasutab rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz, mis näeb ette, et vaatlused toimuvad eelnevalt määratud aladel kindla ajavahemiku jooksul. Vaatlusi saab sisestada otse nutitelefoni või hiljem kodus arvutisse. Kogutud loodusvaatlused jõuavad eElurikkuse andmeportaali, kus need on kõigile avalikult nähtavad. Vaatluste sisestajate vahel loositakse välja auhindu.

Infot vaatluste kohta saab edastada veebirakendusega Legulus või Android nutiseadmetele mõeldud rakendusega PlutoF Go. Viimane võimaldab vaatlusi sisestada ka internetiühenduse puudumisel. Samuti võimaldab käepärane rakendus salvestada pildi-, heli- ja videofaile.

Vaatlusmaratoni peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum, kaaskorraldaja portaal Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton kuulub Loodusfestivali kavasse, mille põhiprogramm toimub 10.–15. juunini kõikjal üle Eesti. 

2021. aastal tehti 41 alal üle Eesti ööpäeva jooksul üle 7500 loodusvaatluse, märgati üle 2000 liigi ning leiti ka Eestis uus liik.

Tagasi üles