L, 28.01.2023

Eesti liitub maineka maapõue teadusprogrammiga

teadus.postimees.ee
Eesti liitub maineka maapõue teadusprogrammiga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti geoloogiateenistuse logoga kiiver.


Foto: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja
Eesti geoloogiateenistuse logoga kiiver. Foto: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Eesti saab juulis rahvusvahelise maapõue teadusuuringutega tegeleva programmi liikmeks, mis võimaldab saada uusi teadmisi näiteks tulevikumaavarade ja maa soojusenergia kasutamise kohta.

«Ühiskonnas debateeritakse järjest enam, kuidas loodud ühiskondlikku väärtust ümber jagada, kuid unarusse ei tohi jätta ka neid valdkondi, millega süsteemselt tegelemine aitab ühiskondlikke väärtusi juurde luua ja kasvatada. Maavaradega süvitsi tegelemine, nende uurimine ja kasutusvõimaluste väljaselgitamine on täpselt selline valdkond,» rääkis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) energeetika ja maavarade asekantsler Timo Tatar rahvusvahelise kontinentaalse teadusliku puurimisprogrammiga (International Continental Scientific Drilling Program – ICDP) liitumisest.

«Programmis osalemine aitab kasvatada Eesti kompetentsi geoloogia erinevates valdkondades, mida saab omakorda rakendada näiteks energiatootmises ja rohepöördes laiemalt. Eesti jaoks olulisimad teemad on seotud just tulevikumaavarade ja Maa süvasoojust kasutavate energialahendustega, et saaksime tulevikus paremini ära kasutada meie maapõues peituvaid ressursse soojatootmiseks ja võimalik, et ka taastuvenergeetikaks vajaliku tehnoloogia tootmiseks,» lisas Tatar.

ICDP tegeleb lisaks mainitule ka keskkonnageoloogia teemadega, sealhulgas näiteks maavärinate ja -lihetega, samuti kliimamuutuste ja geoloogiliste katastroofide uurimisega. Eesti teadlased saavad tänu programmiga liitumisele võimaluse osaleda erinevates rahvusvahelistes uurimiskonsortsiumites ja projektides. Eesti ICDP esindajaks saab MKM-i haldusalasse kuuluv Eesti Geoloogiateenistus.

Eesti Geoloogiateenistuse direktori Sirli Sipp Kulli sõnul on puurimisprogrammiga liitumine oluline kogu Eesti geoloogia arengule. «Oleme jõudnud selle sammuga nii-öelda geoloogia kõrgliigasse. Meie geoloogid on ka varem erinevates ICDP teadusprojektides osalenud, kuid nüüd, kus me oleme riigina selle võrgustiku liikmed, laienevad oluliselt meie võimalused tipptasemel teaduskoostööks. See loob omakorda teadmise, kuidas kilomeetrist sügavamal peituvaid võimalusi Eesti arenguks kasutada ning nii saame olla oma maapõue targad peremehed,» selgitas ta.

ICDP võrgustikku kuulub lisaks Eestile 21 riiki, teiste hulgas ka Soome, Rootsi, Norra, Saksamaa, Ameerika Ühendriigid, Hiina, Jaapan ja Uus-Meremaa.

Märksõnad
Tagasi üles