Cameron usub, et isegi kui mõned ettevõtted oma rohelisi panuseid kõrgemalt hindavad, tõstab juba ainuüksi probleemist rääkimine kliimakriisi päevakorras kõrgemale kohale. «Veelgi enam, nullheite ideed on lihtne kommunikeerida, samal ajal kui paljud muud eesmärgid ja metoodikad on üsna keerulised,» ütleb ta.
«Süsinikuneutraalsus ja nullheide – need on iseenesest lihtsustused, neil on vigu ja neid tuleb tõlgendada, aga need on paremad kui mitte midagi,» märgib Cameron ning selgitab nende mõistete sisu.
Süsinikuneutraalsus tähendab heitkoguste kompenseerimist või asendamist
Kui organisatsioon on «süsinikuneutraalne», siis see tähendab, et kehtib kohustus analüüsida süsinikdioksiidi heitkoguseid. Sellest tulenevalt tuleb otsida võimalusi heitkoguste vähendamiseks, kompenseerimise teel alandada heitkoguseid kuskil mujal või eemaldada atmosfäärist samaväärne kogus.
Süsinikuneutraalsuse mõistet on kasutatud juba mõnda aega, lisab Neste turundus- ja kommunikatsioonijuht Risto Sülluste. «See võib hõlmata kindlaksmääratud osa äritegevustest ja tavaliselt mõistetakse selle all süsinikdioksiidi heitkoguseid, kuid mitte teisi kasvuhoonegaase.»
Süsinikuneutraalsusest saab rääkida näiteks siis, kui tegeletakse puude istutamise, taastuvenergiasse investeerimise või bioenergia süsinikdioksiidi kogumise ja säilitamisega.
Nullheide tähendab absoluutheite vähendamist
Kui räägitakse «nullheitest», siis tähendab see, et ettevõte tegeleb oma absoluutheite vähendamisega kogu tarneahela ulatuses, toetades eesmärki piirata globaalset kliimasoojenemist 1,5 kraadini Celsiuse järgi, nagu lepiti kokku 2015. aasta Pariisi kliimatippkohtumisel.
Kuigi nullheidet peetakse ettevõtete kliimameetmete kuldstandardiks, ei tähenda see Sülluste sõnul, et üks termin oleks teisest parem. Mõlemad terminid viitavad erinevatele tegevustele, mis on kliimamuutustega võitlemise kui tervikliikumise olulised osad.