«Suhtleme ka majandusministeeriumiga, et Digiauditi projektis arendatud meetodid leiaks rakendust ka suuremal skaalal,» märgib Thalfeldt, kelle sõnul pikemas perspektiivis on eesmärk saavutada n-ö jooksev ülevaade, kuidas liigutakse hoonefondi energiatõhususe parandamise eesmärkide suunas.
Intrigeeriv ülesanne – heide nulli 2050. aastaks
Millest tuleneb aga 2050. aasta nullemissiooni eesmärk? Euroopa nn rohekokkulepet tugevdati 2021. aasta lõpus, kui Euroopa Komisjon otsustas hoonete energiatõhususe direktiivi (EPBD) põhjaliku läbivaatamise. Selle eesmärk oli kiirendada hoonete renoveerimist, vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja energiatarbimist ning edendada taastuvenergia kasutamist hoonetes.
See tähendab, et Euroopa Liidu uus määratlus «nullheitega hoone» ehk zero emissions building (ZEB) võetakse kasutusele kõigi uute hoonete juures alates 2027. aastast ja kõigis renoveeritavates majades alates 2030. aastast.
Samuti saab tuvastada hoonefondi selle osa, mis tuleb esimesena rekonstrueerida, et aastaks 2030 oleks vaid tühine osa hoonetest G energiatõhususklassis.
Olemasolevatest hoonetest peavad saama liginullenergiahooned, et saavutada süsinikneutraalsus, hiljemalt 2050. aastaks. See eeldab iga-aastaseid mahukaid rekonstrueerimistöid ja usaldusväärne hinnang hoonete energiatõhususele on vajalik, et arendada meetmeid progressi suunamiseks piisavas tempos.
Uurimistöö olulisemad tulemused näitavad kätte suurimad probleemid
Eesti teadlaste uurimistöö põhilise panuse, mis aitab jälgida Eesti hoonefondi süsinikuneutraalseks muutmist aastaks 2050, saab lühidalt kokku võtta nii: hoone tüüpide kaupa hinnati, kuidas on hoonete energiatõhusus ajas muutunud ning kuidas on seni liigutud seatud süsinikneutraalsuse eesmärgi suunas, ühtlasi sõnastati ettepanekud ja soovitused uue energiatõhususe skaalade arendamiseks.
Praktikas saab kohe rakendada hoonetüüpide kaupa energiatõhususarvu võrdlustabeleid, et hinnata üksikute hoonete energiatõhusust teiste sarnaste hoonete suhtes.
Vaatluse all olid põhjalikumalt ka ehitisregistrisse laetud energiamärgised, sealhulgas andmestikus senisest suurema korra loomine.
Kolmandas osas on välja toodud tulemused temaatiliste alajaotiste kaupa, hõlmates nt energiatõhususe klasside ajatrendi, renoveerimisstiimulite mõju, võrdlustabeleid, seoseid hoone vanuse ja köetava pinnaga.
Uuringu loomuliku jätkuna on plaanis arendada Eestile uued energiatõhususe skaalad, mis vastavad hiljuti avaldatud Euroopa Komisjoni soovitustele. Samuti saab tuvastada hoonefondi selle osa, mis tuleb esimesena rekonstrueerida, et aastaks 2030 oleks vaid tühine osa hoonetest G energiatõhususklassis.