Kriminoloogia meetod võimaldas Tiia Sõmeri sõnul aga kuriteod piltlikult tükkideks võtta. «Ühelt poolt kliendi teekonda kaardistades ja teiselt poolt etapipõhist lähenemist kasutades panin tükid uuesti kokku ning kaardistasin küberkuriteo protsessina.» Tähtis on lisada, et küberkuritegu ei ole pelgalt pahavara kirjutamine ja laialisaatmine, et selle abil hõlpsalt tulu teenida.
Kurjategijad kasutavad – kas siis teadlikult või alateadlikult – tänapäeva ettevõtetega üsna samu võtteid.
Küberkuritegu ise koosneb kolmest etapist: ettevalmistus, läbiviimine ja kuriteotsüklist väljumine. «Esimeses etapis toimub ettevalmistus: leitakse ohver ja tema nõrkused, otsitakse sobivaid ründevahendeid ja nende kasutamise võimalusi. Teises etapis rünnatakse ja pannakse toime kuritegu, võimalusel mitu korda, või leitakse täiendavaid kuriteovõimalusi. Selles etapis varastatakse andmeid, lukustatakse masinaid, tehakse teenustõkestusründeid või lihtlabaselt varastatakse raha. Kolmandas etapis väljutakse kuriteotsüklist, mis ühelt poolt tähendab oma jälgede peitmist ja teiselt poolt saadud «kasu» rahaks tegemist.»
Vaja oli uut definitsiooni
Analüüs näitas kõigele lisaks seda, et küberkuritegevus kui termin katab palju erinevaid teemasid ning põhineb erinevatel aspektidel. «Akadeemiliselt, poliitiliselt, juriidiliselt ei ole aga praktiliselt kokku lepitud ühtset definitsiooni küberkuritegevuse kohta laiemalt, või rahaliselt motiveeritud küberkuritegevuse kohta kitsamalt,» selgitas Tiia Sõmer. Seetõttu pakub ta välja vastava definitsiooni ja taksonoomia, mis on aluseks rahaliselt motiveeritud küberkuritegevuse JMAP mudeli koostamiseks.
«Vajadus taksonoomia järele on oluline ja praktiline – ilma küberkuritegevust mõistmata ja defineerimata ei ole võimalik relevantseid uurimis- või vastutegevuse meetmeid arendada.» Mudeldamise tulemusena on võimalik leida nõrku kohti ja otsustuspunkte terviklikus protsessis, viia uurimist läbi efektiivsemalt, leida erinevaid vastumeetmeid ning välja töötada küberkuritegevuse vastase võitluse uudseid poliitilisi, uurimislikke või tehnilisi lahendusi,» selgitas Sõmer, kes ühe huvitava asjaoluna toob välja, et sellel mudelil nähti laialdasemaid kasutusvõimalusi, kui autor ise algselt ette kujutas: alates kohtumõistmisest kuni suurandmete kasutamiseni analüütikas.
Samuti on Tiia Sõmeri uurimistööl ühiskondlikult laiem mõju – nimelt asus ta hiljuti tööle kaitseministeeriumisse. «Samas soovin siiski teadustööd jätkata,« viitab ta sellele, et töö võitluses küberkuritegevusega on väga lai. Teaduse toel saab sellega efektiivsemalt võidelda.