Põhiidee seisneb selles, et oleme ise õõnestamas enda heaolu ressursibaasi. Paljud arvavad, et pinnas, magevesi ja ookeanid on ammendamatud. Tegelikult pole see üldse nii – nad on sõltuvad elurikkuse säilimisest.
Millised on finantssüsteemis põhilised loodust kahjustavad probleemid?
Meil on terve rida süsteemseid tõrkeid – poliitikas, turul, institutsioonides –, mis on süüdi toimuvas hävingus. On selge, et kliimamuutuste ja kõigi nende keskkonnaprobleemidega seoses peame tagama, et turult hangitavad asjad põhinevad tegelikult ka säästval looduskasutusel ja hinnad räägivad ökoloogilist tõde.
Põhimõtted, mille järgi praegu oma majandusi juhime, ei ole lihtsalt piisavalt võimekad. Sisemajanduse koguprodukt (SKP) ei ole enam tingimata kasulik mõõtühik, sest see ei arvesta planeedi füüsilist reaalsust.
Millele finantsasutused ÜRO bioloogilise mitmekesisuse protsessis keskenduvad?
See on kasvanud keskkonnapoliitiliseks ja looduskaitseprobleemiks, teaduslikuks küsimuseks. Loodame muidugi kõik, et sel aastal tehakse nimetatud raamistikule valitsuste tasandil reageerimises suur samm edasi. Kõik see muudab elurikkuse esmatähtsaks finantsküsimuseks.
Raamistiku eelnõul on mitu erinevat eesmärki. Üks neist rõhutab vajadust viia rahavood vastavusse elurikkuse väärtustega.
See näitab, et rolli mängib süsteemiülene vahendite liikumine: mitte ainult miljardid looduskaitses, vaid triljonid kogu finantssüsteemis.
Lisaks on vaja, et ettevõtted ja finantssüsteem hindaksid, esitaksid ja avalikustaksid oma mõjusid ja sõltuvusi bioloogilisest mitmekesisusest.
Kolmas külg on mõju. Kuidas saame tagada, et finantsasutused suudavad usaldusväärselt eraldada looduskaitse rahastamiseks kapitali, laene ja investeeringuid, millel võiks olla positiivne mõju? Peame ka tagama, et finantsasutused ise vähendaksid oma negatiivset jalajälge elurikkusele.
Kuidas võiksid keskpangad õppida oma kogemustest kliimamuutuste riskide hindamisel?
Finantssüsteemi keskkonnasäästlikuks muutmise võrgustiku (Network for Greening the Financial System) kohustus tegeleda loodusega seotud majandusriskidega on oluline samm.
Arvan, et finantssüsteemi reaktsioon elurikkuse vähenemisele võib olla kiirem tänu viimase viie aasta jooksul kliimariskide ületamiseks tehtud tööle. Me ei pea läbima sama õppimiskõverat, saame tugineda varem tehtule.
Elurikkus on väga keeruline teema. Õnneks on meil tööriistakast olemas ning ei pea alustama nullist.